Często spotykam się z pytaniem, czym joga kundalini różni się od innych praktyk?
Joga kundalini wyróżnia się tym, że daje błyskawiczne poczucie zjednoczenia, świadomości swojego ciała, oddechu oraz umysłu, dzięki czemu możesz poczuć połączenie ze swoją duchową istotą. Jak to możliwe?
W dzisiejszym odcinku postanowiłam zagłębić się w temat jogi kundalini i wyjaśnić, na czym polega jej wyjątkowość.
W tym odcinku dowiesz się:
- czym jest joga;
- czym charakteryzuje się joga kundalini;
- czego uczy joga kundalini;
- dlaczego joga kundalini skupia się na umyśle;
- jakie są elementy jogi kundalini;
- jakie są korzyści płynące z praktykowania jogi kundalini.
Zachęcam Cię do wysłuchania podcastu, jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z jogą kundalini i pragniesz dowiedzieć się więcej na jej temat.
Transkrypcja podcastu:
Witam Cię w podcaście Akademia Kundalini Jogi z Agą. Jest to podcast poświęcony jodze kundalini, jej elementom, jej wpływowi na nas. Opowiadam o tym, jak na nas ta joga wpływa. Poruszam również historię jogi kundalini. W dzisiejszym podcaście skupię się na tym, czym jest joga kundalini.
Czym joga kundalini różni się od innych rodzajów jogi?
Wiele z Was pyta o to, czym się różni joga kundalini od innych praktyk. Ale zanim skupię się konkretnie już na praktyce jogi kundalini, przypomnę, czym jest joga. Dla wielu osób joga jest to ćwiczenie fizyczne, które nie tylko uelastycznia nasze ciało, ale też wzmacnia i wysmukla. Dla innych osób joga jest takim trendem. Joga jest coraz popularniejsza, z czego ja się bardzo cieszę, bo dzięki temu coraz więcej z nas praktykuje jogę i wchodzi głębiej w tę praktykę.
Dla innych jeszcze osób joga jest możliwością przynależenia do grupy – czyli chodzimy gdzieś na zajęcia i czujemy społeczeństwo jogiczne. Czujemy, że do czegoś należymy. Te wszystkie elementy mogą składać się na jogę, ale tak naprawdę nie są jogą, bo joga jest to połączenie, zjednoczenie. Z sanskrytu słowo „joga” oznacza właśnie połączenie, zespolenie naszego umysłu, ciała i naszego ducha.
Kiedy te trzy rzeczy, które wymieniłam, połączą się w jedność, to wtedy naprawdę jesteśmy sobą. Joga jest właśnie metodą na to, abyśmy odczuli siebie, poznali siebie i byli sobą. Istnieje wiele różnych tradycji jogi, praktyk jogi. Joga kundalini jest jedną z nich. Jest inna od pozostałych, bo właśnie praktyka kundalini jogi w bardzo szybki i efektywny sposób daje nam to poczucie zjednoczenia. Stajemy się bardzo świadomi swojego ciała czy oddechu, stajemy się świadomi też naszego umysłu. Bardzo szybko poznajemy metody i techniki, jak możemy ten umysł kontrolować i czujemy połączenie z naszym duchem, połączenie z taką naszą wyższą jasnością.
Tych wszystkie rzeczy, które wymieniłam, uczy nas joga kundalini. Joga kundalini nazwana jest też wyższą technologią, ponieważ używa różnych narzędzi do tego, abyśmy te trzy rzeczy ze sobą razem połączyli.
Ciało a joga kundalini
Czym jest nasze ciało? Nasze ciało to jest oczywiście nie tylko to, co widzimy na zewnątrz, czyli nasze mięśnie czy skóra, ale też wszystkie układy: układ nerwowy, układ hormonalny i wszystkie inne układy, które są niezbędne w naszym życiu, czyli również np. krążenie krwi, układ kostny. Kiedy pracujemy z jogą kundalini, bardzo szybko stajemy się świadomi naszego ciała i jesteśmy w stanie uzdrowić nasze ciało. Joga kundalini mocno wpływa na układ hormonalny, dzięki czemu bardzo szybko jesteśmy w stanie go wyregulować. Jesteśmy też w stanie zrównoważyć nasz układ krwionośny, wzmocnić układ mięśniowy, bo pracujemy bardzo mocno z naszymi mięśniami i z układem kostnym. No i oczywiście joga może mieć wpływ na różne organy ciała, czyli na nasze nerki, na wątrobę, na serce, na pęcherz itd.
Umysł a joga kundalini – trzy umysły w jodze kundalini
Jeżeli chodzi o umysł, w kundalini jodze bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby pracować właśnie z umysłem. Wyróżniamy trzy umysły: umysł neutralny, pozytywny i negatywny.
Zacznijmy od pozytywnego i negatywnego. Umysł pozytywny to jest ten umysł, który nam daje optymizm. Dzięki niemu wydaje się nam, że wszystko możemy.
Umysł negatywny, chociaż nazywa się tak troszeczkę nieładnie, tak naprawdę jest nam bardzo potrzebny, bo jest to umysł, który nas ochrania, zabezpiecza. Dzięki temu umysłowi nie robimy rzeczy, które są dla nas niebezpieczne.
Na samym początku wymieniłam też umysł neutralny. Niewiele osób na świecie zdaje sobie sprawę z tego umysłu neutralnego, który właśnie jest nam najbardziej potrzebny. Praktykując jogę kundalini, ten umysł bardzo rozwijamy. Kiedy mamy rozwinięty nasz umysł neutralny, to wtedy jesteśmy w stanie zbalansować umysł pozytywny i umysł negatywny i naprawdę bardzo racjonalnie podejmować decyzje. Widzimy wszystko wtedy bardzo rzeczywiście. Reagujemy i zachowujemy się w taki sposób, jaki jest dla nas najlepszy.
Duch a joga kundalini
Oczywiście nie tylko kundalini joga pozwala na rozwinięcie naszego ducha, ale podczas praktyki jogi kundalini bardzo otwieramy czakrę serca i czujemy połączenie. W jodze nazywamy je energią kosmiczną, w innych tradycjach może to się nazywać Bóg, w innych jeszcze może się to nazywać jakaś wyższa jaźń.
Jest to coś, co czujemy, taka wyższa siła nad nami. Trudno to dokładnie wytłumaczyć, ale praktykując jogę kundalini, właśnie to odczuwamy. Joga kundalini łączy ze sobą te wszystkie trzy elementy i naprawdę z własnego doświadczenia wiem, że dzieje się to dosyć szybko, tak że bardzo mało nam potrzeba, aby te trzy elementy: ciało, umysł i ducha odczuć, połączyć i wyciągnąć z nich najlepsze korzyści.
Krija w jodze kundalini
A czym się charakteryzuje joga kundalini? Kiedy przyjdziemy na zajęcia jogi kundalini, to pierwszą rzeczą, która nam się rzuca w oczy, jest to, że nauczyciel mówi o tym, że dzisiaj będziemy zajmować się takim, a nie innym tematem. Czyli nadaje praktyce jogi temat. Ten temat to krija.
W kundalini jodze mówimy o kriji. Krija nie jest niczym innym jak właśnie takim programem, zapisanym gdzieś dawno przez bardzo mądrych nauczycieli. Jest on przekazywany od nauczyciela do nauczyciela, nie jest zmieniany. Jest to przepis na konkretny temat.
Czyli jeżeli na przykład pracujemy z detoksem albo pracujemy ze stresem, albo z taką, a nie inną czakrą – to pozycje i cały program tej kriji są tak do niej ułożone, aby właśnie to w sobie odczuć, aby też to uzdrowić. Czyli np. jeżeli pracujemy z czakrą serca, to robimy taką praktykę, aby nam tę czakrę serca otworzyła. A inna praktyka będzie dla np. wzmocnienia układu nerwowego czy odstresowania się.
Mantra w jodze kundalini
W kriji mamy też kilka elementów, które nie są przeznaczone jedynie dla jogi kundalini, ale bardzo często się pojawiają. Jest to na przykład mantra. Każda praktyka jogi kundalini rozpoczyna się mantrą i kończy się mantrą, tak że za każdym razem, kiedy jesteście na zajęciach jogi kundalini, rozpoczniecie zajęcia mantrą Adi Mantrą (Ong Namo Guru Dev Namo), a zakończycie mantrą Sat Nam. Oczywiście jest wiele innych, bardzo dużo innych mantr. I teraz można by się zastanowić, dlaczego śpiewamy mantry? Jak mantry na nas wpływają?
Więc to nie jest żadna, jak by to się mogło wydawać, modlitwa czy jakieś magiczne słowa. Mantry są tak skonstruowane, aby oddziaływać na nasz układ nerwowy i hormonalny, i aby łączyć te trzy nasze elementy, które są najważniejsze w jodze, czyli ciało, umysł i spirit. Kiedy wymawiamy mantry, to w bardzo fizyczny sposób stymulujemy nasze ciało, dlatego że dotykając językiem podniebienia, dotykamy i stymulujemy różne punkty, tzw. meridiany, które tam się znajdują. Mantry stymulują meridiany, dlatego wpływają na nasze ciało, czyli mogą wpłynąć na nas, na nasz układ nerwowy czy hormonalny.
Każda sylaba mantry ma swój specyficzny układ, dlatego że wymawiając sylabę, dotykamy w takim, a nie w innym miejscu językiem podniebienia. I wtedy właśnie stymulujemy w taki, a nie inny sposób nasze ciało.
Oczywiście mantry również bardzo działają na nasz umysł. One odblokowują naszą podświadomość: różne rzeczy, które nam się wydarzyły, może w dzieciństwie albo jakieś traumatyczne sytuacje. Mantry mają w sobie moc, która może ten umysł nam odblokować, działając też na nasz mózg. I również spirit, bo bardzo otwieramy się energetycznie podczas śpiewania mantr – tak, że czujemy połączenie z czakrą serca, połączenie z czakrą korony. Dzieje się to wtedy, kiedy czujemy tę energię, która płynie. To takie trochę magiczne odczucie właśnie tej wyższej jasności.
Asany – pozycje w jodze kundalini
Inną rzeczą, którą spotykamy w jodze kundalini, są oczywiście pozycje, tak jak we wszystkich rodzajach jogi. Tak jak w innych praktykach jogi są asany, tak również w kundalini jodze mamy pozycje. One są troszeczkę inne niż w klasycznej jodze, na przykład jodze hatha. Te pozycje różnią się troszeczkę, ponieważ one wszystkie działają tak, aby bardzo stymulować i działać na nasz układ energetyczny, czyli na czakry, na pracę z czakrami i na wszystkie narządy ciała. Są pozycje, które specjalnie będą wpływały np. na nerki czy na wątrobę, a i inna pozycja będzie pracowała z pierwszą czakrą albo z czakrą gardła. Tak że te pozycje są troszeczkę inne, specyficzne, energetyczne – bo też często spotykam się z tym, że ludzie uważają, że joga kundalini jest taką bardzo statyczną jogą, co w ogóle nie jest prawdą. Kto spróbował jogi kundalini, ten wie o tym, że jest to bardzo energetyczna praktyka.
Mudry w jodze kundalini – układy dłoni w jodze
W jodze kundalini mamy również mudry. Mudra jest to ułożenie rąk, czyli sposób, w jaki my układamy dłonie i palce, który palec dotyka jakiego palca. To również wpływa na wszystkie układy w naszym organizmie, np. na układ nerwowy i hormonalny, na nasze samopoczucie. Czyli są specjalne, specyficzne mudry, które będą tak, a nie inaczej na Ciebie działały.
Pranayama w kundalini jodze – oddech w jodze
W kundalini jodze mamy również pranayamę. Pranayama są to ćwiczenia oddechowe. W kundalini jodze jest bardzo dużo różnych ćwiczeń oddechowych, które również, tak jak tamte pozostałe elementy, wpływają na nasze ciało, na układ nerwowy, na układ hormonalny i wszystkie inne elementy, które są bardzo ważne w naszym systemie.
Medytacja i joga kundalini
W kundalini jodze mamy też medytacje. Medytacje są tutaj bardzo popularne. Praktycznie każda praktyka jogi kundalini ma w sobie medytację lub zakańczana jest medytacją. To jest jeden z najważniejszych elementów w jodze kundalini. Oczywiście medytacja będzie wpływała na nasz umysł. Tak jak wspomniałam wcześniej, będzie regulowała ten umysł pozytywny, negatywny i będzie wzmacniała i stymulowała przede wszystkim nasz umysł neutralny.
To właśnie jest największy efekt jogi kundalini, bo właśnie praktykując jogę kundalini i medytację, bardzo wzmacniamy sobie ten umysł neutralny. To nam daje dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i cały potencjał, który u nas się rozwija. Każda praktyka jogi kundalini, tak jak też inne praktyki jogi, kończy się shavasaną, czyli relaksacją.
I to jest też bardzo ważny element, który czasami jest zaniedbywany przez nas, bo nam się wydaje, że tej relaksacji to w sumie nie potrzebujemy. A tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych momentów, bo podczas relaksacji my jesteśmy w stanie zaabsorbować to wszystko, co zrobiliśmy podczas praktyki.
Czyli jeżeli na przykład robiliśmy różne asany, jeżeli wykonywaliśmy różne ćwiczenia oddechowe czy medytacje i teraz zostawimy to wszystko bez relaksacji, to jest tak samo, jak gdybyśmy np. zjedli jakieś zdrowe produkty, połknęli je, ale już byśmy ich nie strawili.
Właśnie dlatego ja mawiam, że relaksacja jest takim momentem, kiedy wszystko trawimy i absorbujemy do naszego organizmu – nie tylko fizycznego, ale też naszego całego systemu energetycznego. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy poświęcili czas na relaksację i odczuli ten moment, kiedy to wszystko w nas wchodzi.
Joga kundalini a ashtanga joga
Joga kundalini była praktyką, którą odkryłam później, bo wcześniej praktykowałam jogę ashtangę. I ashtanga joga była dla mnie jogą bardzo fizyczną. Wiem, że w ashtanga jodze też jest ten element zjednoczenia ciała, umysłu i ducha, ale jakoś trudno było mi odszukać te inne elementy pozafizyczne. Bardzo trudno mi było odszukać właśnie np. ducha. Więc pamiętam ten moment, kiedy brakowało mi tego i praktykując ashtangę, zaczęłam szukać czegoś innego. Wtedy właśnie spotkałam jogę kundalini i ona od razu dała mi takie odczucie, że to jest właśnie moja praktyka, moja praktyka jogi. Od momentu, kiedy zaczęłam praktykować jogę kundalini, od razu poczułam tę jedność.
Joga kundalini – pokochaj siebie!
Zaczęłam poznawać siebie. Przez wiele lat mojej praktyki jogi kundalini dowiedziałam się tyle o sobie, że nazywam to taką moją własną terapią, którą przeszłam. Wcześniej próbowałam też, tak jak wiele osób, być na różnych terapiach psychologicznych, terapeutycznych, spotkaniach i oczywiście też mi one dużo dawały, ale kiedy poznałam jogę kundalini, to zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę ja sobie tę terapię mogę robić sama. Różne moje medytacje, praktyki otworzyły mi oczy na różne rzeczy, różne aspekty w moim życiu. Pozwoliły mi przebaczyć, pozwoliły mi oczyścić różne moje traumy z dzieciństwa i jakieś sytuacje, które nie były dla mnie przyjemne. Te wszystkie techniki i narzędzia jogi kundalini pozwoliły mi przede wszystkim na to, abym pokochała siebie. I pokochała siebie nie taką, jak ja sobie wyznaczyłam, tylko taką, jaką jestem.
Jednym z celów jogi kundalini jest to, abyśmy poznali siebie i abyśmy zaakceptowali siebie takimi, jakimi jesteśmy. W jodze kundalini dużo się o tym mówi, że nie musimy szukać szczęścia ani miłości na zewnątrz. Tak wielu z nas podróżuje lub szuka tego w innych osobach, szuka relacji po to, aby znaleźć swoje szczęście i zapomina o tym (albo nie jest w ogóle świadoma tego), że tak naprawdę wszystko jest w nas.
Kiedy praktykujemy jogę kundalini, zdajemy sobie sprawę z tego, że ten cały potencjał jest już w środku, w nas. Nie musimy tego szukać nigdzie na zewnątrz. To właśnie jest najważniejszą cechą charakterystyczną jogi kundalini, kiedy ją poznajemy, że właśnie zdajemy sobie z tego sprawę.
Korzyści z praktykowania jogi kundalini
Wśród innych korzyści praktykowania jogi kundalini jest wzmocnienie naszego układu nerwowego. Pracujemy bardzo z naszymi nerwami, z naszą równowagą w systemie nerwowym.
Równie duży wpływ joga kundalini ma na nasz układ odpornościowy. Bardzo wzmacniamy nasz system odpornościowy. Oczywiście dla wielu osób jest to bardzo pomocne, żeby nasze ciało było zdrowe, żebyśmy czuli się silniej fizycznie.
Joga kundalini również wzmacnia i podbudowuje nasz układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi.
A przede wszystkim, dzięki jodze kundalini, stajemy się świadomi naszego ciała, naszego oddechu i naszych emocji, czyli jesteśmy świadomi tego, co my odczuwamy i dlaczego tak odczuwamy. A kiedy już jesteśmy tego świadomi, to jest nam łatwiej to zrozumieć, wyleczyć i oddalić od siebie takie emocje, które dla nas są niepotrzebne.
Joga kundalini redukuje również stres. Osoby, które cierpią na stres, od razu w jodze kundalini znajdują swoje lekarstwo. Kundalini joga leczy depresję oraz jakiekolwiek inne zaburzenia emocjonalne. I tak jak podczas innych praktyk jogi, podczas praktyki jogi kundalini produkujemy endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i widzimy świat przez różowe okulary. Ja właśnie pamiętam to, że moja pierwsza praktyka jogi kundalini tak na mnie zadziałała, że mimo tego, że był brzydki, ponury dzień, ja widziałam wszystko na różowo i czułam, jakbym fruwała nad ziemią. Myślę, że joga kundalini otworzyła przede mną taką niesamowitą moc i świadomość tego, że ja mogę, wszystko mogę: to, co chcę, to wszystko mogę.
Nie umiem tego wytłumaczyć – to trzeba poznać, dlatego namawiam wszystkich do spróbowania jogi kundalini, do otwarcia się na jogę kundalini, bo mimo że ona wydaje się taka mistyczna, ona nie jest mistyczna, ona jest naprawdę najbardziej normalną praktyką, którą każdy z nas powinien stosować. Każdy z nas powinien budować świadomość swojego ciała, oddechu, połączenia się ze swoim ciałem, ze swoim duchem, ze swoim umysłem.
Joga kundalini daje nam narzędzia i techniki do tego, ale obojętnie, w jaki sposób mielibyśmy to odkrywać, jest to dla nas wszystkich bardzo ważne, aby właśnie połączyć te trzy elementy, o których mówiłam wcześniej.
Mam nadzieję, że joga kundalini będzie mi towarzyszyła na zawsze i że coraz więcej z Was zarazi się tą praktyką i dzięki niej poczujecie swój własny potencjał szczęścia i pokochacie swoje życie dokładnie takie, jakie już teraz jest.
Dziękuję Wam za dzisiejsze spotkanie i zapraszam do następnych podcastów, w których opowiem jeszcze więcej o jodze kundalini, o tej tradycji, o praktykach i o wszystkich korzyściach jogi kundalini. Dziękuję bardzo! Sat Nam.
0 komentarzy