Jeśli obserwujecie mnie od jakiegoś czasu pewnie wiecie, że często wspominam o mantrach. Nic w tym dziwnego – mantry są nieodłączną częścią jogi kundalini! W każdej praktyce, Kriji, każdej sekwencji są mantry. Mantrą właśnie rozpoczynamy praktykę jogi kundalini i też ją zakańczamy. Co ciekawe – wiem, że wiele z Was odkryło jogę kundalini właśnie dzięki mantrom. Co to są więc mantry w jodze kundalini? Dlaczego ich używamy? Przeczytaj!
Czym jest mantra?
Zacznijmy jednak od podstawowego pytania: czym jest mantra? Najprościej rzecz ujmując, jest to forma praktyki, w której intonujemy słowa. W jodze kundalini są to zazwyczaj mantry w języku Gumruk, ale też mantry sanskryckie, które spotkać można również w innych formach jogi.
Dlaczego mantry są tak skonstruowane? Dlaczego akurat te języki? Już wyjaśniam! Po to, abyśmy wiedziały, w jaki określony sposób wypowiadać ich sylaby. Jest to bardzo ważne, ponieważ na naszym podniebieniu są meridiany, które stymulujemy za pomocą mantr. Dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu.
Co to są meridiany?
Na naszym podniebieniu, szczególnie zaraz za zębami znajdują się końcówki meridian, które mają wpływ na energię płynącą w ciele, ale również na nasz układ nerwowy, nasze emocje, układ hormonalny, wszystko. Meridiany to są właśnie ścieżki życia.
Są więc mantry, które będą pobudzały energię, w których poczujesz siłę, pewność siebie. Będą też inne, które spowodują, że poczujesz błogość, piękno i miłość. Inne mantry obudzą w Tobie współczucie. Inne Cię uspokoją. Jest wiele mantr, które mają swoje znaczenie – bardzo ważne, żebyśmy odpowiednio, w określony sposób je wypowiadały. Inaczej nie uda nam się odpowiednio stymulować końcówek meridian.
Jak wykorzystywać mantry?
W Krijach jogi kundalini mamy już ustalone, dopasowane mantry. Możesz też wybrać sobie ulubione mantry na co dzień! W jodze kundalini są naprawdę piękne i wielu artystów tworzy przepiękną muzykę. Możesz więc puszczać je sobie w ciągu dnia, w samochodzie, pod prysznicem. 🙂 Warto wykorzystać fakt, że mantry faktycznie wpływają na nasze emocje – są doskonałym lekarstwem na złość czy smutek!
Mantry nigdy nie mają negatywnego celu, czyli nigdy nie będą prowadziły do tego, że będziesz zła albo wykorzystasz mantrę przeciwko komuś. Absolutnie nie! Mantry działają na nas tylko pozytywnie.
Bardzo ważne jest nauczenie się wypowiadania mantr, bo wtedy są mocniejsze. Natomiast jeśli wypowiemy je źle, to nic się nie stanie – nie spowodują negatywnych skutków. Po prostu mogą mieć mniejsze efekty, nie tak odczuwalne.
Mantry wykorzystujemy podczas praktyki jogi. Mogą być wykorzystane podczas asany, ćwiczenia. Często wykorzystujemy mantry podczas medytacji – a także możesz puszczać je sobie sama.
Główne mantry w jodze kundalini
W jodze kundalini mamy trzy bardzo często pojawiające się mantry. Pokrótce omówię każdą z nich!
- Adi Mantra: Ong Namo Guru dev Namo. Jest to mantra, która rozpoczyna każdą praktykę jogi kundalini. Oznacza ona Skłaniam się do mojego wewnętrznego nauczyciela/mądrości/przewodnika. Czuję tę mantrę tak, że kiedy ją zaśpiewam, intonuję przed moją praktyką, to ufam, że ta praktyka popłynie tak jak ma popłynąć. Bo wiem o tym, że już połączyłam się z moją wewnętrzną mądrością czy przewodnikiem i poprowadzi mnie podczas praktyki tam, gdzie potrzebuję.
Jest to też mantra, która łączy nas z łańcuchem nauczycieli, którzy doprowadzili nas do tego momentu, w którym jesteś teraz. Kiedy mówię „nauczyciele” to rzecz jasna są to nauczyciele duchowi, nauczyciele twojego życia, ale też nauczyciele- sytuacje. Czyli czujesz taką wdzięczność śpiewając tę mantrę. Oddajemy też szacunek tym wszystkim rzeczom czy osobom, które doprowadziły Cię do tego, że jesteś tu i teraz i korzystasz z tej praktyki.
Adi Mantrę śpiewamy 3 razy. Weź głęboki wdech, ręce połóż na Czakrze Serca, kciukami dotknij serca i zaśpiewaj.
- Mantra Sat Nam. Zazwyczaj intonujemy w sposób długie Sat, krótkie Nam. Śpiewamy czy intonujemy mantrę na koniec naszej praktyki, ale nie tylko! Spotykamy ją bardzo często podczas praktyki i medytacji, pozycji. Mało tego – tę mantrę wykorzystują też jogini do pozdrawiania siebie.
Sat Nam wykorzystujemy też do błogosławienia naszego pożywienia. Sat oznacza prawdę, Nam „ja jestem, to jest moja tożsamość”, czyli Sat Nam oznaczać będzie “ja jestem prawdą, prawda jest mną, słucham prawdy mojego serca”. Jest połączenie z naszą Czakrą Serca, z naszą Prawdą. Każdy z nas się z nią urodził, tylko poprzez różne sytuacje, konflikty, zapominamy o niej, przykrywamy ją i nie wiemy, kim jesteśmy. Dlatego też ta mantra nam o tym przypomina.
- Mantra Wahe Guru. Wahe oznacza „Wow!”, Gu – ciemność, Ru – jasność (z ciemności w jasność). Często tak właśnie mówi się na nauczycieli – to jest mój Guru. Tutaj bardzo ważne jest wypowiadanie tej mantry, ponieważ wiele osób wypowiada ją odwrotnie. Chcemy skupić się na przechodzeniu z ciemności w jasność, stąd też Ru powinno być wypowiadane dłużej od Gu. 🙂
Zachęcam Cię do zajrzenia do mojego profilu na Spotify, kanału na YouTube. Znajdziesz tam różne mantry, praktyki, ciekawostki. A tymczasem mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci temat mantr. Jeśli masz jakieś pytania – z przyjemnością na nie odpowiem!
0 komentarzy