Oddech towarzyszy nam każdego dnia i w każdej chwili. Bez niego nie byłoby życia. Na co dzień nie zastanawiamy się nad nim, nad jego istnieniem i rolą. Oddychamy nawykowo, bo tego właśnie nauczyliśmy się wraz z pojawieniem się na świecie. Bierzemy oddech jako pewnik, jako coś, co było, jest i będzie. Tymczasem świadomy oddech i odpowiednio stosowane techniki oddechowe mogą skutecznie wspierać nasze ciało i umysł. Dlatego dzisiaj opowiem Ci o tym nieco więcej.
Dlaczego świadomy oddech jest taki ważny?
Pierwszy oddech towarzyszy nam w momencie przyjścia na świat i jest z nami aż do naszej śmierci. W jodze mówi się, że każdy z nas ma wyznaczoną liczbę oddechów w swoim życiu. Kiedy je wykorzystamy, wówczas umieramy. Dlatego, byśmy mogli żyć dłużej, nasz oddech powinien być długi i głęboki. Możemy to osiągnąć, jeśli będziemy stosować odpowiednie techniki oddechowe.
Wykonując wdech, do naszego organizmu dostaje się nie tylko tlen, ale również prana, czyli siła witalna, energia, która ożywia umysł, ciało i świadomość. Prana wypełnia wszystko, co żyje.
Na co ma wpływ jakość oddechu?
Jakość oddechu wpływa na krążenie krwi w układzie krwionośnym, na trawienie, wydalanie, a nawet na układ hormonalny. Dlatego tak ważne są techniki oddechowe, które pomagają zapanować nad świadomym oddechem, a tym samym wpłynąć na nasz stan fizyczny, witalność, emocje i po prostu — samopoczucie!
Długi, głęboki i spokojny oddech potrafi doskonale zrelaksować i wprowadzić w stan odprężenia, dotlenić całe ciało i rozprowadzić po organizmie pranę tak, by trafiła do każdego zakamarka, zmniejszyć odczuwanie bólu, lęku i niepewności, a nawet poprawić zdolność radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Warto więc poznać techniki oddechowe, które wspomogą nas w świadomym oddychaniu.
Pranajamy, czyli techniki oddechowe w jodze kundalini
Słowo pranajama pochodzi z sanskrytu i składa się z dwóch członów: prana, czyli siła życiowa i ayama, czyli rozwój i ekspansja przez wydłużanie i poszerzanie. Można więc przyjąć, że pranajama to nic innego jak kontrola oddechu w celu jego poszerzania i wydłużania, co pozwala na utrzymanie na dłużej życiodajnej energii.
Oddech to podstawowe narzędzie w praktyce jogi kundalini. Z tego powodu warto znać techniki oddechowe, by świadomie z nim pracować i go kontrolować. Szybkość oddychania i stan umysłu są nierozłączne. Im wolniej oddychasz, tym większą kontrolę masz nad swoim umysłem i ciałem. Kiedy oddychasz za szybko, nerwowo, to Twój umysł jest zaniepokojony i działa nieregularnie.
Kiedy czujesz stres, lęk czy zdenerwowanie, Twój oddech staje się krótki, płytki, łapczywy. By się uspokoić, w rzeczywistości stosujesz techniki oddechowe, często nawet nieświadomie, które polegają na spokojnym, powolnym wydychaniu i wdychaniu powietrza.
Podstawowe techniki oddechowe
Poznaj podstawowe techniki oddechowe w jodze kundalini:
1. Długi głęboki oddech
To najważniejsza z technik oddechowych jogi kundalini i jej podstawowe narzędzie, dzięki któremu wykorzystujesz całkowitą pojemność płuc. Oddech głęboki mogą praktykować również początkujący jogini.
Jak go wykonać? Rozpocznij wdech od wypełnienia powietrzem części brzusznej płuc, następnie napełnij klatkę piersiową i zakończ wdech, wypełniając okolice obojczyka. Wszystkie trzy etapy wdechu powinny być wykonane płynnie. Wydech rozpocznij od rozluźnienia obojczyków, a następnie powoli opróżniaj płuca. Na koniec wciągnij brzuch, by usunąć z niego resztki powietrza.
2. Naprzemienne oddychanie lewą i prawą dziurką nosa
Ta technika oddechowa wpływa pozytywnie na samopoczucie, dodaje energii i relaksuje.
Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale to, którą dziurką nosa oddychasz, wpływa na to, jak się czujesz. Zazwyczaj robimy to nieświadomie i raz dominuje dziurka lewa, a raz prawa. Dzieje się to cyklicznie i taki cykl trwa ok. 1,5-2,5h, a później następuje zmiana dziurki dominującej.
Kiedy oddychasz prawą dziurką nosa, to poprawiasz koncentrację, siłę woli i dodajesz sobie energii.
Kiedy oddychasz lewą dziurką nosa, to działa to kojąco, odstresowująco i uspokajająco.
Jeśli chcesz zrównoważyć cały organizm, by jednoczenie uspokoić swój system nerwowy i dodać sobie energii to wypróbuj technikę oddechową, która polega na naprzemiennym oddychaniu lewą i prawą dziurką nosa.
3. Wstrzymywanie oddechu
Podczas wstrzymywania oddechu następuje zmiana aktywności metabolicznej, stopniowe odnawianie systemu nerwowego i kontrola nad emocjami.
Kiedy wstrzymujesz oddech po wdechu, to podnosisz ciśnienie krwi i stymulujesz współczulny układ nerwowy. Kiedy wstrzymujesz oddech po wydechu, to obniżasz ciśnienie krwi i stymulujesz przywspółczulny układ nerwowy.
Możesz stosować tę technikę oddechową również po to, by doświadczyć stanu shuniya, w którym odczuwasz kompletny spokój, jakby nic innego nie było. To stan, w którym wznosi się energia kundalini.
Uwaga: Technika oddechowa polegająca na wstrzymywaniu oddechu nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży!
4. Oddech ognia
Oddech ognia to technika oddechowa jogi kundalini, o którą dostaję bardzo dużo pytań. Jeśli jest robiony prawidłowo, jest całkowicie bezpieczny. Na pewno należy pamiętać, że nie powinien być wykonywany podczas ciąży i miesiączki.
Oddech ognia wzmacnia układ nerwowy, oczyszcza krwiobieg, energetyzuje, stymuluje, pobudza i zwiększa witalność. Polega na szybkim, rytmicznym oddychaniu przez nos (mniej więcej 2-3 cykle na sekundę) o identycznej długości wdechu i wydechu. Aktywuje pracę pępka, poprzez szybkie przyciąganie go do kręgosłupa na wydechu. W trakcie wykonywania oddechu ognia pozostała część ciała i twarz powinny być rozluźnione.
Jeśli jesteś osobą początkującą, wykonuj oddech ognia wolniej i maksymalnie przez 3 minuty.
5. Oddech kanoniczny
Wykonuje się go, by oczyścić i wzmocnić przywspółczulny układ nerwowy. Pomaga również poprawić proces trawienia.
Oddech kanoniczny wykonujemy podobnie jak oddech ognia, z tą różnicą, że nie wydychamy i wdychamy powietrza przez nos, a przez usta, układając je w kształt litery O.
6. Oddech podzielony na segmenty
Ta technika oddechowa polega na oddychaniu przez nos i podzieleniu oddechu na krótsze części. W zależności od jego wykonania stymuluje centralny układ nerwowy i układ hormonalny.
- Cztery krótkie wdechy, jeden pełny wydech: uzdrawia, dodaje energii i podnosi na duchu.
- Cztery krótkie wdechy i wydechy: daje jasność umysłu, wzmacnia czujność i poprawia wydajność gruczołów dokrewnych.
- Osiem krótkich wdechów i wydechów: uspokaja i koncentruje.
- Osiem krótkich wdechów i cztery krótkie wydechy: pomaga w koncentracji i dodaje energii.
- Cztery krótkie wdechy i osiem krótkich wydechów: uspokaja, odblokowuje i pomaga odpuścić.
7. Oddech lwa
Oczyszcza ciało z toksyn, stymuluje energię w czakrze gardła i równoważy pracę tarczycy.
Polega na mocnych wdechach i wydechach powietrza ustami. Język w tym czasie jest wyciągnięty tak, by dotykał brody.
8. Oddech gwiżdżący
Zmienia krążenie krwi, zwiększa pojemność płuc i aktywizuje gruczoł tarczycy.
Oddech gwiżdżący możesz wykonywać na dwa sposoby:
- wdychać powietrze ustami, wydychać nosem gwiżdżąc jednocześnie;
- wdychać powietrze nosem, wydychać ustami gwiżdżąc jednocześnie.
9. Sitali pranajama
Ta technika oddechowa działa uspokajająco, odświeżająco, poprawia czujność i daje efekt chłodzenia organizmu. Co więcej, pomaga obniżyć wysoką gorączkę i wspomaga proces trawienia.
Podczas sitali pranajamy język jest zawinięty w literę U, a powietrze wdychane przez usta i wydychane przez nos lub odwrotnie.
Techniki oddechowe jogi kundalini — zadbaj o świadomy oddech!
Poznałaś dzisiaj podstawowe techniki oddechowe jogi kundalini, o których możesz poczytać dodatkowo także we wpisie Oddech w jodze kundalini. Dowiedziałaś się również, dlaczego oddech jest taki ważny i jak świadome oddychanie może pomóc Ci w codziennym życiu. Jednak te informacje to zaledwie początek.
Jeśli więc chcesz pogłębić swoją wiedzę o oddechu, nauczyć się prawidłowo wykonywać te techniki oddechowe, świadomie wspierać swoje ciało i umysł każdego dnia, tak, by wzmocnić koncentrację, efektywność i produktywność oraz pozbyć się lęku, strachu i napięć z ciała, to serdecznie zapraszam Cię na warsztaty Oddech, które odbędą się już 13 i 15 sierpnia. Więcej szczegółów poznasz, klikając poniższą grafikę.
Witam. Chcę sie przygotować i dowiedzieć na temat jogi i oddechów w kundalini.
czy kobieta po 50 może zacząć to praktykować?
czy muszę siedzieć tak jak pani ze skrzyżowanymi nogami czy np. na krześle ?
Tak, możesz na spokojnie zacząć praktykować po 50 😊 Możesz siedzieć na krześle, nie musisz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami ❤️