Jeśli jesteście ze mną odrobinę dłużej, wiecie, że jestem nauczycielką jogi kundalini. Pewnego razu, po praktyce (a właściwie – pierwszej praktyce) poczułam, że jest to „moja” joga. Tak już zostało! Praktykowałam codziennie, następnie zrobiłam kurs nauczycielski. Nie przesadzę, jeśli powiem, że joga kundalini odmieniła moje życie! Dziś pokażę Wam podstawowe pozycje jogi kundalini.
Mam nadzieję, że i Was zainspiruję do codziennej praktyki. Nie musicie wierzyć mi na słowo, że jest warta Waszego czasu – przekonajcie się o tym na własnej skórze! 🙂
Podstawowe pozycje jogi kundalini – od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem pierwszej praktyki warto wiedzieć, jakich słów będziemy używać. Przypomnę Wam zatem znaczenie mantry, mudry i kriji.
- Mantra – man oznacza umysł, tra – ciepło życia. Mantra to po prostu dźwięk – werset, zdanie, ale też słowo, a nawet sylaba. W jodze kundalini powtarzamy mantry, stymulując meridiany (punkty energetyczne) w naszym ciele.
- Mudra – jest to sposób, w jaki układamy nasze palce, dłonie i ramiona. Mudra to słowo z Sanskrytu – oznacza: „to, co przynosi radość” – czyli gesty, które cieszą Bogów.
- Krija – to zestaw asan (pozycji w jodze kundalini) i ćwiczeń – to, w jaki sposób zbudowana jest praktyka. Dana krija ma dawać konkretne efekty (np. krija na nerki).
Skoro znamy już wszystkie potrzebne nazwy, możemy przejść dalej!
Czym joga kundalini różni się od innych praktyk?
Kundalini joga to jedna ze szkół jogi. Wywodzi się ona bezpośrednio z kolebki jogi, czyli z Indii. Praktyka jogi kundalini wyróżnia się na tle innych popularnych dzisiaj nurtów, ponieważ w wyjątkowym stopniu kładzie nacisk na pracę z sobą.
Aby praktykować jogę kundalini, nie musisz być ani bardzo sprawna fizycznie, ani rozciągnięta – do wszystkiego dojdziemy z czasem. Osoba początkująca może mieć trudności z wykonywaniem pewnych asan – to normalne, nie przejmuj się! Zapraszam Cię na kurs online jogi kundalini w ramach Sat Nam Klub, gdzie rozpoczniesz swoją praktykę kundalini jogi, odbędziesz fascynującą i pouczającą podróż po czakrach, nauczysz się technik oddechowych i relaksacji przydatnych na co dzień i skierujesz swoją uwagę do wewnątrz. Jeśli chcesz żyć życiem jogicznym i poczuć na własnym ciele, umyśle i duchu, jak joga pomaga w absolutnie każdym aspekcie ludzkiego życia, warto zacząć praktykę już dziś!
Zacznijmy od tego, że w różnych rodzajach jogi wiele pozycji wymaga sporej elastyczności naszego ciała. Oczywiście – można wykonać je, nie będąc elastycznym, jednak wtedy nie będą zrobione poprawnie. Zaczynając praktykę z pozycjami tego typu, warto skonsultować się z kimś, kto mógłby nas poprowadzić i pokazać, w jaki sposób wykonywać dane pozycje.
Dobry nauczyciel dopilnuje, aby pozycje były poprawne. W jodze kundalini niektóre asany również będą podobne, jednak tutaj najważniejszy dla nas jest oddech i energia. Obok asan korzystamy z mantr i medytacji. Ciało zostanie zaprogramowane w taki sposób, aby ułatwić przepływ energii, by mogła przejść do wszystkich czakr. Wspólnie nauczymy się intonować i śpiewać przydatne mantry, kontrolować oddech oraz medytować, by osiągnąć harmonię i pozbyć się fizycznych, psychicznych oraz mentalnych barier na drodze do pełnego rozwoju!
Podstawowe pozycje jogi kundalini – energia kundalini
Zanim przejdziemy do sześciu pozycji, o których chciałabym Wam opowiedzieć, przypomnę tylko o energii kundalini.
Wokół niej narosło całe mnóstwo szkodliwych mitów. Mówi się, że jest ona niebezpieczna. To nie jest prawda! Energię Kundalini ma w sobie każdy z nas. Można ją obudzić, jednak trzeba robić to powoli, praktyką. Niektóre osoby próbują zrobić to sztucznie – tego nie polecam. Jednak włączenie do naszej rutyny jogi kundalini nie jest niczym niebezpiecznym. Wręcz przeciwnie – odmienia nasze życie na lepsze!
Drzemiąca u podstawy kręgosłupa energia kundalini, gdy zostanie wyzwolona, ma na nas holistyczny wpływ. Pozwala odzyskać pełną kontrolę nad swoim ciałem, umysłem oraz duchem. Niczego nie staramy się robić wbrew sobie. Nie korzystamy ze środków odurzających ani żadnych innych sposobów sztucznej stymulacji. Łączymy się po prostu z naszym wewnętrznym, prawdziwym ja. To bardzo ważne! W procesie socjalizacji jesteśmy uczeni spełniać wymagania innych osób – najpierw rodziców, potem nauczycieli i rówieśników, wreszcie szefa czy partnera. W efekcie przestajemy wiedzieć, kim naprawdę jesteśmy. Równowaga uzyskana dzięki jodze kundalini pomaga nam odzyskać sprawczość i kontrolę nad swoim życiem. Znów wiemy, czego chcemy i możemy śmiało sięgać po to, czego pragniemy!
Przeczytaj również Jak przyciągnąć dobrobyt? Poznaj 10 jogicznych zasad dla prosperity
Zapraszam Was zatem na sprawdzenie sześciu podstawowych pozycji jogi kundalini. I oczywiście, niezmiennie – zachęcam do praktyki!
Wygięcie kręgosłupa
Wygięcie kręgosłupa to bardzo prosta pozycja, ale daje wspaniałe efekty.
- Usiądź w pozycji łatwej. Nogi mogą być skrzyżowane.
- Chwyć swoje kostki.
- Zrób wygięcie kręgosłupa – do przodu, do tyłu.
- Skup się na dolnej części pleców, głowa i szyja są zrelaksowane.
- Pamiętaj o najważniejszej części ćwiczenia – o wdechu i wydechu.
- Powtarzaj w głowie mantrę: Sat Nam. Pamiętaj – długie Sat, krótkie Nam!
W tej pozycji stymulujemy Energię Kundalini uśpioną w dolnej części kręgosłupa.
Wygięcie kręgosłupa z dłońmi na kolanach
Tutaj działamy tak samo, jak wcześniej. Ręce ułożone są jednak na kolanach, przez co kręgosłup zachowywać się będzie nieco inaczej. Wygina się bardziej w środkowej części. Znów – pamiętaj o zrelaksowanej szyi i głowie. I co najważniejsze – o oddechu!
W dalszym ciągu powtarzaj w głowie mantrę Sat Nam. W tej pozycji bardzo ważne jest to, aby ręce były wyprostowane w łokciach!
Wygięcia kręgosłupa w pozycji skały
Jak widzicie, w jodze kundalini dużo pracujemy z kręgosłupem! 🙂 Dalsze pozycje są odrobinę bardziej zaawansowane, ale już takie mogą przynieść Ci sporo dobrego. Wracając do ćwiczenia, znów wykonujemy znane już Wam wygięcia kręgosłupa, ale tym razem zamiast w pozycji łatwej, siadamy w pozycji skały. Co to za pozycja?
Pośladki układamy na piętach, dłonie – na udach. Dzięki temu uruchomimy całe plecy. Ćwicząc wygięcia kręgosłupa, z dnia na dzień poczujesz, jak Twoje plecy robią się coraz bardziej elastyczne. I oczywiście – powoli będziesz pobudzać energię kundalini, ale pomyśl o jeszcze jednym aspekcie.
W XXI wieku nasze plecy dostają mocno w kość. Spędzamy nierzadko całe dnie przy biurkach, komputerach. W czasie wolnym znów siedzimy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że my nie zostaliśmy stworzeni do tego, żeby cały czas siedzieć. Powinniśmy się przemieszczać!
Dbając o codzienną, trzyminutową praktykę dbasz o swój kręgosłup, który z pewnością prosi Cię o pomoc. Odpowiedz na te wołania!
Wykonując wygięcia kręgosłupa w pozycji skały, pamiętaj o oddechu i mantrze – tak jak w poprzednich dwóch pozycjach.
Podstawowe pozycje jogi kundalini – żabki
Żabki mają swoje zwolenniczki, jednak na początku praktyki nie są ulubioną asaną. 🙂 Mogą się wydać trochę skomplikowane, ale przy odrobinie praktyki przestaną sprawiać jakiekolwiek trudności!
- Uklęknij, stań na palcach stóp, złącz pięty.
- Wdech – wyprostuj nogi, wydech – wróć do pierwszej pozycji.
- W tej pozycji oczy muszą być zamknięte!
- Co jeszcze ważne – na wdechu kieruj się do kolan, na wydechu – przed siebie.
- Wykonujemy 26 żabek.
Przeczytaj również Kilka faktów o jodze kundalini
Żabki bardzo wzmacniają nasze kostki, rzeźbią nogi. Warto poświęcić im trochę czasu!
Możesz wybrać pozycję żabki i praktykować ją codziennie przez 40 dni! Ta pozycja jest idealna do pracy z drugą czakrą, która związana jest z pęcherzem, układem rozrodczym, nerkami, nadnerczami. Druga czakra odpowiada za stres, lęki oraz brak pasji.
Obroty Sufi Grind
Obroty Sufi Grind polegają na tym, że robimy krążenia całego ciała.
- Usiądź w pozycji prostej.
- Ułóż dłonie na kolanach.
- Pora na krążenia – wygnij się najbardziej, jak potrafisz!
- Wygięcie w przodzie – wdech, wygięcie w tyle – wydech.
Poczujesz płynącą energię. W drugiej czakrze mocno odczuwalny będzie element wody – kierować będzie nami oddech.
Po określonym czasie zmień kierunek obrotów.
Skręty ciała
W kolejnej pozycji zajmiemy się skrętami ciała.
- Usiądź w pozycji prostej.
- Dłonie ułóż na ramionach (prawa na prawym, lewa na lewym).
- Łokcie muszą być równolegle do ziemi – nie obniżaj ich.
- Podczas skrętów głowa będzie podążać za tułowiem.
- Wdech – skręt do lewego ramienia, wydech – skręt do prawego.
Unoszenie ramion
Teraz będziemy unosić ramiona.
- Usiądź w pozycji prostej.
- Wdech – unieś ramiona, wydech – opuść je.
- Pamiętaj o odpowiednim tempie!
Poczujecie, jak opuszczają Was wszystkie trwogi i troski. Warto poświęcić, choć trzy minuty dziennie na takie ćwiczenie!
Podstawowe pozycje jogi kundalini – obroty szyją
To ostatnie ćwiczenie, które chciałabym Wam przedstawić.
- Usiądź w pozycji prostej.
- Obracaj szyję. Na wdechu – do góry, na wydechu – w dół.
- Pamiętaj, żeby szyja była zrelaksowana!
- Zmień kierunek i znów – wdech – góra, wydech – dół.
Jeśli zdecydujesz się na praktykę, każdemu ćwiczeniu poświęć od jednej do pięciu minut. Pamiętaj – nie musisz wykonywać ich wszystkich!
Jeśli potrzebujesz więcej, zajrzyj na mój kanał na YouTube – znajdziesz tam też całe krije!
Jeśli interesuje Was joga kundalini, zachęcam do zapoznania się z moim kursem – Esencją Jogi Kundalini. Możecie wybrać wersję podstawową, jak i z moim wsparciem!
Możesz dołączyć, kiedy chcesz. Pakiet ze wsparciem rozłożony będzie na 8 tygodni. Tak, aby każdy mógł w swoim tempie go przerobić!
Po więcej informacji na temat serdecznie zapraszam tutaj: https://esencjajogikundalini.pl/
0 komentarzy