Dziś opowiem Ci o jodze w książkach. Aby czerpać jak najwięcej mocy i energii z praktyki, ze stawania na macie, dobrze jest mieć szerszy, solidny fundament. Dla mnie takim fundamentem były książki. Dzięki nim zgłębiłam filozofię jogi, która ułatwia aplikowanie jogi do życia codziennego. Książki były i są inspiracją dla mojej praktyki i nieustannie pomagają mi głębiej poznawać świat jogi.
Może pamiętasz, że moja przygodą z jogą w trakcie studiów zaczęła się od przypadkowego znalezienia na biurku książki o jodze. Książka należała do koleżanki, ale któregoś dnia przemówiła do mnie. Nie mam jej w swoich zbiorach, jednak pamiętam dokładnie, że dotyczyła hatha jogi. Spodobały mi się obrazki 😉 Stanęłam ot tak na podłodze i spróbowałam. Co wydarzyło się dalej, możesz już teraz dowiedzieć się z pierwszego odcinka podcastu lub poczekać na moją własną książkę o jodze kundalini, w której o tym opowiadam.
Zanim weszłam w świat jogi kundalini, praktykowałam Ashtanga Jogę. Stąd pierwsza książka dotyczy właśnie tej odmiany jogi i jest to „Ashtanga Yoga” autorstwa Johna Scotta. Książka skupia się na pierwszej części Ashtangi. To świetna propozycja dla początkujących, którzy chcą od razu wiedzieć coś na temat filozofii. Są oczywiście zdjęcia z opisami asan oraz przejściami pomiędzy asanami.
Kolejna propozycja to „Autobiografia jogina” napisana przez Paramahansa Jogananda. Jeśli bardziej niż poradniki inspirują Cię biografie, to koniecznie sięgnij po tę książkę. Nie znajdziesz tu opisów praktyk, lecz historię, którą możesz czytać wielokrotnie i za każdym razem odnajdywać w niej coś nowego.
A teraz coś z jogi kundalini. Na początek „The Kundalini Yoga experience” dwóch autorów, moich nauczycieli jogi kundalini – Guru Dharam i Darryl o’Keffe. Oryginał jest w języku angielskim, jednak ta pozycja doczekała się również polskiego tłumaczenia. Co w niej znajdziesz? Na pewno podstawową wiedzę o czakrach, trochę teorii z dużą dawką praktyki.
„Divine Relationship, Two Bodies one soul” autorstwa Nam Kaur Khalsa, Siri Atma Singh Khalsa. Ta książka pomogła mi zrozumieć, czym jest związek – jak on funkcjonuje, jak budujemy relacje. Są w niej również praktyki, które sama ćwiczyłam i uczyłam ich Was.
Kolejna propozycja to „Kundalini Yoga Sadhana Guidelines” – zwaną biblią jogi kundalini. Dużo jest w niej praktyki, zamiast zdjęć – obrazki. Jest to przewodnik po codziennej, porannej praktyce.
„A woman’s book of Yoga” napisana przez dwie kobiety – Machelle Seibel, Hari Kaur Khalsa. Ta książka dedykowana jest kobietom. Mimo że treść oparta jest na jodze kundalini, to każda kobieta, praktykująca jogę w każdym jej rodzaju, będzie z tej książki zadowolona. Treść odwołuje się do etapów biologicznych życia kobiety i proponuje odpowiednie dla nich praktyki.
Moja jogowa biblioteczka jest bogata. Jeśli chcesz, podzielę się nią z Tobą, pisząc o kolejnych książkach.
0 komentarzy