Być może spotkałaś się już z praktyką joga kundalini i zastanawiasz się, na czym polega ta odmiana jogi. Miałam okazję praktykować wiele rodzajów jogi, ale praktyka jogi kundalini jest mi najbliższa i najbardziej do mnie pasuje. Gdy ją odkryłam, poczułam, że to jest właśnie to, czego szukałam. Dziś chcę również Ciebie zaprosić do mojego świata i opowiedzieć o tym, co daje praktyka jogi kundalini.
Skąd się wzięła joga kundalini?
Joga kundalini wywodzi się z Indii. Przez wiele lat ta odmiana jogi była trzymana w tajemnicy i dostępna tylko dla wybranych. Została spopularyzowana przez Yogi Bhajana w 1969 roku. Dlatego że przez tak długi czas praktyka nie była upowszechniona, była uważana za najbardziej mistyczną odmianę i narosło wokół niej wiele mitów, jak np. taki, że joga kundalini jest niebezpieczna. Od razu powiem, że nie jest to prawda. Energia kundalini jest w każdym człowieku i jest uśpiona. Każda praktyka prowadzi do rozbudzenia energii, niezależnie czy jest to joga kundalini, hatha joga czy vinyasa.
Jak praktyka jogi kundalini wpływa na ciało, umysł i ducha?
Jogini przyjmują, że każdy człowiek składa się z 3 części — ciała, umysłu i duszy. Wszystkie te części są ze sobą połączone i bezpośrednio na siebie wpływają. W trakcie praktyki jogi kundalini zajmujesz się każdą z tych trzech warstw i pracujesz na wszystkich poziomach jednocześnie.
Joga kundalini, a jej wpływ na ciało
Ciało to zazwyczaj ta część, na której najbardziej się koncentrujesz — przynajmniej w czasie, kiedy dopiero stawiasz pierwsze kroki w praktykowaniu jogi kundalini. To jest najłatwiejsze, bo ciało jest namacalne, widzisz je, możesz go dotknąć i poczuć.
Ciało to takie opakowanie, z którym idziesz przez życie. Bardzo skomplikowane, powiązane wieloma połączeniami. Masz je tylko jedno, więc warto o nie zacząć dbać jak najwcześniej. Gdy ciało szwankuje, przenosi się to też na inne obszary funkcjonowania. Praktyka jogi kundalini pozwoli Ci o nie zadbać, być mogła zrobić z niego najlepszy użytek.
Jakie korzyści przynosi joga kundalini dla ciała?
- zapewnia zdrowy i elastyczny kręgosłup;
- wzmacnia elastyczność i wytrzymałość ciała;
- podnosi naturalną odporność organizmu;
- poprawia wygląd i kondycję sylwetki;
- równoważy układ hormonalny;
- dotlenia cały organizm;
- zwiększa energię;
- zapewnia zdrowy sen.
Tych korzyści jest oczywiście znacznie więcej, nie sposób jednak wymienić ich wszystkich.
Joga kundalini, a jej wpływ na umysł
Od tego, jak, i czy w ogóle, pracujesz ze swoim umysłem, będzie w dużej mierze zależało Twoje zadowolenie z życia. Praca nad umysłem jest bardzo ważna. W ten sposób uczysz się tolerancji i cierpliwości. Stajesz się otwarta na innych i rozumiesz, że ludzie mogą różnić się od Ciebie i… nie ma w tym nic złego!
Umysł kieruje emocjami i działaniami. Potrzebujesz nad nimi zapanować, inaczej reagujesz impulsywnie i płyniesz z prądem. Emocje nie są ani dobre, ani złe. Z zasady są naturalne i to od Ciebie zależy, jaką nadasz im wartość. Sama decydujesz, czy czujesz się szczęśliwa, czy nieszczęśliwa. Pamiętaj jednak, że przyciągasz to, o czym myślisz. Dlatego postaraj się myśleć pozytywnie, by przyciągać w ten sposób dobre rzeczy i prosperity.
Jakie korzyści przynosi joga kundalini dla umysłu?
- pomaga przezwyciężyć wewnętrzne ograniczenia;
- eliminuje lęk, stres i łagodzi nerwy;
- relaksuje umysł;
- pomaga zaakceptować siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości;
- uczy kontrolować emocje i zarządzać nimi
- zwiększa wydajność mózgu;
- ułatwia komunikację w codziennym życiu;
- pomaga wypracować dystans do siebie, świata i bieżącej sytuacji.
Joga kundalini, a jej wpływ na duszę
Dusza to najmniej dotykalna część, z której składa się człowiek. W jodze duch pojmowany jest jako strumień energii, który przenika i otacza wszystko. Można powiedzieć, że to właśnie ta energia napędza nas do życia.
Jakie korzyści przynosi joga kundalini dla duszy?
- sprawia, że zaczynasz ufać swojej intuicji, wierzyć w siebie i swój potencjał;
- pozwala Ci przenieść się na wyższy stan świadomości;
- uczy zarządzania energią i jej regenerowania;
- umożliwia Ci branie spraw w swoje ręce, dzięki czemu stajesz się bardziej sprawcza;
- pokazuje jak być obecnym tu i teraz;
- uczy uważności;
- pomaga w wewnętrznej transformacji;
- przyspiesza duchowy rozwój.
Praktyka jogi kundalini — dlaczego warto?
Człowiek to skomplikowany mechanizm. By wszystko funkcjonowało w Tobie poprawnie, potrzebujesz równowagi we wszystkich trzech obszarach: ciele, duszy i umyśle. Jak już wspomniałam, te obszary są nierozerwalnie ze sobą połączone. Gdy jeden zaczyna szwankować, odbija się to na dwóch pozostałych. Balans osiągniesz właśnie dzięki praktyce jogi kundalini.
Jeśli nie wiesz, jak zacząć, szukasz przewodnika, który wesprze Cię i poprowadzi, zapraszam Cię do dołączenia do kursu Esencja jogi kundalini. W kursie dostaniesz całą niezbędną wiedzę na temat jogi kundalini. Nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać kriję. Odkryjesz medytację i dostaniesz dostęp do grupy osób o podobnych zainteresowaniach i wartościach.
Czekam na Ciebie w środku!
0 komentarzy