Cześć! Dziś porozmawiamy na temat, który z pewnością bardzo ciekawi niejedną z Was. Jak wiecie, w jodze kundalini korzystamy z Kriji, mantr (stymulując nasze meridiany), nosimy turbany czy inne nakrycia głowy, ubieramy się na biało. Niektóre z tych praktyk są przypisane wyłącznie do kundalini jogi, inne spotykamy też w innych jej rodzajach. Dziś chciałam przybliżyć Wam temat mudr – o mudrach nie mówi się wyłącznie w jodze kundalini, jednak mamy tutaj kilka swoich ulubionych – takich, z których korzystamy regularnie przy medytacji. Jaki jest fizyczny, energetyczny, mentalny i duchowy sens mudr?
Jeśli interesuje Cię ten temat – czytaj proszę dalej!
Czym jest mudra?
Zacznijmy zatem od definicji. Słowo mudra wywodzi się z języka sanskryckiego. Oznacza pieczęć – zaraz się dowiesz, dlaczego jest to takie trafne! Jestem przekonana, że widziałaś już nie jedną mudrę, choć może niekoniecznie potrafisz je nazwać (na wielu plakatach, obrazach utrwala się postać w pozycji kwiatu lotosu – dłonie jej ułożone są w Gijan mudrę, czyli połączone są palec wskazujący wraz z kciukiem). Być może sama w praktyce jogi z mudr korzystasz.
Mudry to nic innego jak gesty dłoni i palców. Nie zostały wymyślone niedawno – jak większość tego, co teraz widzimy w jodze, co praktykujemy, mudry zostały wymyślone już wieki temu! Mówi się, że mudry wpływają na nasze uczucia, nasze myśli – sądzę, że każdy, kto praktykuje jogę kundalini od nieco dłuższego czasu w stu procentach zgodzi się z tym zdaniem. Co ciekawe – mudry określa się również mianem “jogi dłoni”.
Joga dłoni
Mudry niewątpliwie wywierają na nas pozytywny wpływ. I jak już wspomniałam, nie wiemy tego od dzisiaj – jest to wiedza dostępna dla nas od setek tysięcy lat. Mudr jest całe mnóstwo – nie omówimy dziś wszystkich (nie byłabym w stanie!), jednak w późniejszej części tekstu pokażę Wam te, z którymi z pewnością spotkacie się podczas praktyki jogi kundalini.
Jako ciekawostkę dodam, że pięć żywiołów przypisanych jest właśnie do naszych pięciu palców. Świadomość tego pozwala szybciej uporać się z wszelkimi dolegliwościami.
-
- Kciuk przypisany jest do ognia,
- palec wskazujący przypisany jest do powietrza,
- palec środkowy reprezentuje przestrzeń (eter),
- palec serdeczny to ziemia,
- mały palec – woda.
Taniec dłoni – mudry. W czym pomagają?
W czym mogą pomóc mudry? W utrzymaniu lub poprawie naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Mudry pomagają radzić sobie z lękami. Pomagają nam również podczas pracy nad samorozwojem.
Te specjalne układy dłoni, jeśli tylko są prawidłowo i świadomie wykonywane, wywierają odpowiednie oddziaływanie na organizm. Praktyka poprawia samopoczucie, reguluje przepływ energii w ciele, harmonizuje ciało i umysł, sprzyja skupieniu. Ćwicząc mudry podczas praktykowania jogi zyskujemy pewność, że pracuje nasze całe ciało, aż po opuszki palców. Jeśli praktyka wykonywania mudr wejdzie nam w krew, możemy zobaczyć efekty zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.
W naszym organizmie liczyć możemy nie na jednorazowy, ale na długotrwały efekt. Mudry pozwalają rozluźnić mięśnie napięte w trakcie codziennych czynności, ale też wzmocnić i wytrenować mięśnie dłoni. Gdy tylko zaczniesz je stosować, efekty mogą Cię naprawdę zaskoczyć. Wystarczy zaledwie kilka mudr powtarzanych regularnie, aby ciało, umysł i duch odczuły poprawę porównywalną do tej, jaka odczuwamy po wyjściu z ośrodka welness. Światoma praktyka pomoże oczyścić myśli i przyniesie uzdrowienie, które odczuwać będziemy na wielu poziomach.
O czym należy pamiętać, gdy praktykujemy mudry?
Przede wszystkim nie możemy zapominać o tym, aby porządnie rozluźnić dłonie. Spięte mięśnie w niczym nam nie pomogą. Dłonie rozluźnione sprzyjają napływowi witalności i wewnętrznego spokoju. Jeśli zastanawiasz się, w jakiej pozycji najlepiej jest praktykować mudry, spieszę z odpowiedzią: w każdej, w której jest Ci wygodnie. Tutaj nie ma ograniczeń. Jeśli jeszcze i na to nie masz pomysłu, spróbuj od pozycji kwiatu lotosu!
Podczas takiej praktyki najważniejsze jest to, abyś była delikatna. Pożegnaj się więc z niepotrzebnym naciskiem – bądź łagodna dla siebie i dla swoich dłoni! Co więcej, nie istnieje ograniczony czas praktykowania mudr – może to być zarówno 5, jak i 45 minut. Jednak im do lepszej wprawy dojdziesz, tym krócej będziesz czekać na pożądane efekty. 🙂
Mudry powinno się wykonywać z towarzyszącą intencją. Tylko wówczas możemy uzyskać utraconą w pędzie codzienności życiową energię i równowagę. Wykonywanie mudr warto polecać zwłaszcza osobom zabieganym – praktyka może się odbywać dosłownie wszędzie, o ile tylko potrafimy się skupić.
Chcesz sprawdzić, jakie efekty przyniesie tak niewielki wysiłek, jak specyficzny układ dłoni? Na początek wystarczy znaleźć spokojne miejsce, zrelaksować się i przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Podstawowe mudry w jodze kundalini
Shankh Mudra
Obejmij kciukiem złączone palce prawej ręki. Zadbaj o to, aby prawy kciuk dotykał wystającego, środkowego palca lewej ręki. Z czym pomoże Ci ta mudra? Z dolegliwościami związanymi z gardłem czy krtanią.
Mudra Varuna
Mały palec prawej ręki zegnij, następnie dotknij nim podstawy kciuka – lekko przyciśnij. Prawa dłoń powinna być ułożona na lewej.
Mudra ta będzie eliminować nadmiar śluzu w organizmie, pomoże na dolegliwości związane z wątrobą, śledzioną, żołądkiem.
Mudra Shuni
Tutaj łączymy czubek środkowego palca z czubkiem kciuka. Mudra ta pomaga pracować nad cierpliwością i wnikliwością.
Linga Mudra
Złóż dłonie splatając razem palce. Kciuk, który wystaje powinien być “objęty” palcem wskazującym i kciukiem drugiej ręki. Mudra ta pomaga przy kaszlu, grypie, zapaleniu płuc – uwalnia zalegający w organizmie śluz.
Mudra Apaan
Czubki palca serdecznego i środkowego złącz z czubkiem kciuka. Pozostałe palce powinny być skierowane na zewnątrz. Co daje nam ta mudra? Wspiera detoks ciała. Jest pomocna w walce z zaparciami, wzdęciami i potliwością.
Guyan Mudra
Palec wskazujący i kciuk powinny być złączone ich czubkami. Guyan mudra stymuluje spokój, przyciąga świadomość do wiedzy, pomaga nam skupiać się na tym, co mamy w środku.
Mudra Apan Vayu
Czubek wskazującego palca łączy się z nasadą kciuka, czubek kciuka natomiast z czubkami palca środkowego i serdecznego. Mały palec powinien być wyprostowany. Ta mudra wpływa korzystnie na serce (w fizycznym i emocjonalnym aspekcie).
Mudra Bhairava
Prawa dłoń powinna być ułożona na lewej. Oprzyj je na udach. Ta mudra wyjątkowo nas uspokaja.
Mudra Rudra
Kciuk, palec wskazujący i serdeczny powinny zostać połączone, pozostałe pozostają proste. Ta mudra poprawia koncentrację, dobrze wpływa na wzrok, reguluje nasz oddech, ciśnienie. Jeśli cierpisz na zawroty głowy, ta mudra jest dla Ciebie.
Mudra Surya
Czubki palca serdecznego i kciuka złącz, resztę palców pozostaw rozluźnione. Ta mudra pomaga nam w depresji, bezsenności, ale także w leczeniu nadwagi. Pogłębia intuicję.
Mudra Dhyani
Prawa dłoń powinna być ułożona na lewej, kciuki złączone. Z pewnością nie raz widziałaś już tę mudrę. Przypominasz sobie? Tak, dokładnie – znasz ją doskonale z wizerunków Buddy. Ta mudra wspiera koncentrację podczas sesji medytacyjnych. Jest symbolem naczynia czerpiącego ze źródła Wszechświata.
Prana Mundra
Kciuk, mały i serdeczny palec powinny zostać złączone czubkami. Pozostałe palce skieruj na zewnątrz. Ta mudra stymuluje przepływ życiowej energii (prana). Wzmacnia system immunologiczny, dobrze wpływa na oczy.
Mukula Mudra
Cztery palce należy złączyć z kciukiem a następnie dotknąć tak złożoną dłonią części ciała wymagającej uwagi. Mudra dodaje energii wybranej części ciała. Pomaga opanować zdenerwowanie, pozbyć się z głowy problemów i skupić na tu i teraz.
Mushtika Mudra
Każdą z dłoni zwiń kierując palce do środka dłoni i tworząc pięść. Unieś kciuki i skieruj je do góry. Dłonie powinny się łączyć. Mudra odpowiada za determinację, siłę i odwagę. Zwiększa jasność umysłu, dzięki czemu sprzyja wizualizacji i osiąganiu celów, dlatego też warto ją zalecać studentom, przedsiębiorcom czy osobom na etapie rozwoju kariery zawodowej.
To wszystko, co przygotowałam dla Ciebie o mudrach. Jeśli mogłabym Ci pomóc rozwiać jakieś wątpliwości – śmiało komentuj ten wpis! Zapraszam Cię również do przeczytania pozostałych wpisów na blogu, a także do zapoznania się z moim kanałem na YouTube.
Możesz również zamówić wyjątkowy Dziennik Jogi, w którym zaplanujesz praktykę mudr na każdy dzień.
0 komentarzy