Jedną z charakterystycznych elementów jogi kundalini jest śpiewanie mantr. Zapewne, jeśli kiedykolwiek brałeś/brałaś udział w zajęciach jogi kundalini to pamiętasz, że początku oraz zakończeniu praktyki towarzyszyło śpiewanie mantr. Z uwagi na to, że mantry są istotnym elementem jogi kundalini, postanowiłam przybliżyć ten temat i pokazać jej niesamowite działanie.
W tym odcinku dowiesz się:
- czym jest mantra;
- jakie jest znaczenie mantry;
- w jaki sposób wypowiadać mantry;
- w jaki sposób działają mantry;
- charakterystyczne mantry w jodze kundalini.
Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu, aby lepiej zrozumieć jogę kundalini.
Transkrypcja podcastu:
Dzisiejszy podcast jest poświęcony mantrze. Jedną z charakterystyk jogi kundalini jest śpiewanie mantr.
Mantry Adi Mantra i Sat Nam w jodze kundalini
Jeśli udało Ci się kiedyś brać udział właśnie w zajęciach jogi kundalini, to już na samym początku zajęć śpiewamy mantrę, tak zwaną mantrę zestrajającą Adi Mantrę. I również na zakończenie zajęć śpiewamy mantrę Sat Nam. Ta pierwsza mantra jest to mantra, która bezpośrednio tłumaczona, Adi Mantra, Ong Namo Guru Dev Namo, oznacza: skłaniam się, czy kłaniam się do mojego wewnętrznego nauczyciela, do mojej wewnętrznej mądrości.
Natomiast mantra Sat Nam oznacza: jestem prawdą, prawda jest moją tożsamością.
Podczas zajęć jogi kundalini spotkasz wiele mantr. Zresztą wiele z Was też dzięki mantrom pokochała właśnie jogę kundalini, bo te mantry działają na nas tak niesamowicie. No właśnie, dlaczego w tej mantrze jest taka moc? Czym jest ta mantra?
Co to jest mantra?
Więc zacznę od tego, że opowiem Wam, czym właśnie jest mantra, co to oznacza. Słowo mantra, dosłownie przetłumaczone, oznacza „twórcza projekcja”. Man to jest umysł, a trang to jest fala projekcji. Czyli mantra to jest projekcja naszego umysłu. I właśnie poprzez śpiewanie mantr czy intonowanie – w jodze mówimy o tym, że czantujemy mantry – świadomie kontrolujemy, czy ukierunkowujemy nasz umysł.
Jak działa mantra? Wibracje mantr
Jak to działa? Więc chciałam Wam przypomnieć o tym, że wszystko, co żyje na całym świecie, nawet wszechświecie, to jest jedna wielka wibracja. Wibruje światło, dźwięk naszej myśli. Nam jest nadal troszeczkę trudno uwierzyć w tę wibrację i w moc działania. Na pewno słyszeliście o prawie przyciągania. Mówimy o tym, że to, co myślimy, nasze myśli, stają się prawdziwe i przyciągają to, co myślimy. Dlatego też bardzo ważne jest kontrolowanie naszych myśli.
Ale nadal wiele osób nie wierzy w to, bo nie możemy tego dotknąć, zobaczyć. Na szczęście z dźwiękiem jest troszeczkę łatwiej, bo słyszymy dźwięk oraz możemy nawet poczuć tę wibrację dźwięku. Więc jest nam troszeczkę łatwiej to zrozumieć i uwierzyć w tę wibrację i moc. Myśli wibrują, dźwięk wibruje, światło wibruje, ale teraz skupmy się właśnie na tym dźwięku.
Kiedy wypowiadasz sylabę, słowo, to poczujesz właśnie wibracje w Twoim gardle. Także to wszystko, co mówisz, każde słowo, które wypowiadasz, będzie miało wpływ na Twoje myśli, na Twój umysł i na to, co przyciągniesz w swoim życiu. Oczywiście, kiedy na co dzień rozmawiamy, to wypowiadamy (nawet teraz Wam wypowiadam) tysiące słów, i to są pojedyncze słowa, które nie będą miały aż takiego wpływu.
Ale jeżeli powtórzę to słowo dziesięć razy, sto czy nawet tysiąc razy, to będzie to już miało zupełnie inną moc. Bo właśnie mantry powtarzamy. Powtarzamy te same sylaby, śpiewając czy wypowiadając podczas medytacji lub nawet w ciągu dnia, kiedy sobie słuchacie mantr, to zauważcie, że one się cały czas powtarzają.
Jakie jest znaczenie mantr?
Każda mantra ma swoje znaczenie, więc zacznę od tego, że wiele z nas chce te mantry dosłownie tłumaczyć. Ja też tak chciałam na początku, chciałam znać każde znaczenie dosłownie i troszeczkę mnie to przerażało. No bo tłumacząc bezpośrednio z języka gurmukhi czy sanskrytu, bo właśnie z tych języków są mantry, to troszeczkę przerażały mnie te słowa. Dopiero później dowiedziałam się o tym, że tak naprawdę nie muszę dosłownie ich tłumaczyć, ale bardzo ważne jest, abym znała znaczenie mantr, bo niektóre mantry będą wywoływały u mnie miłość, inne radość, inne mnie uspokoją, a jeszcze inne pobudzą energię.
Mantry a meridiany
Czy to jakieś czary-mary, jakaś magia? Skąd to wiem? Dlaczego o tym mówię? Czy to jest wymyślone przez kogoś, żebyśmy w to uwierzyli? Więc przede wszystkim chciałam Wam powiedzieć, że w naszych ustach czy w naszej buzi istnieją 84 punkty – zakończenia meridian. Meridiany są to kanały, w których płynie energia. Tak jak w żyłach płynie krew, tak energia płynie w meridianach.
Nie jest to cały czas jeszcze zbadane przez naszą medycynę nowoczesną, można powiedzieć zachodnią. Natomiast, jeżeli chodzi o medycynę chińską czy ajurwedę, wiemy o tym, że w nas płynie energia. No i właśnie te końcówki meridian znajdują się w naszej buzi. Dokładnie są 32 pary meridian, które znajdują się zaraz na zakończeniu, czyli pod zębami. Czyli kiedy dotykasz językiem z tyłu zębów, to dotykasz też te końcówki meridian. Trzydzieści dwie pary to jest sześćdziesiąt cztery meridiany. I dwadzieścia pozostałych końcówek meridian znajduje się na podniebieniu, troszeczkę wyżej, na takiej górce. Czyli mamy aż osiemdziesiąt cztery takie punkty.
Każdy z tych punktów połączy Cię właśnie z energią, ale też one są bardzo połączone z naszym układem nerwowym. Czyli, dotykając punkt językiem, stymulujesz energię, która płynie w Twoim ciele i też pobudza to układ nerwowy, który łączy się z naszym mózgiem, a szczególnie z przysadką mózgową czy z podwzgórzem.
I właśnie przysadka mózgowa i podwzgórze są to najważniejsze miejsca, gdzie stymulowany jest nasz układ hormonalny. One odpowiedzialne są za podstawowe czynności w naszym życiu, za to, czy jesteśmy głodni, czy nam się chce pić, czy nam się chce spać. Pobudzają też różne emocje w nas, np. emocje współczucia czy kochania. Kiedy dotykamy tych meridian, to działamy na naszą przysadkę mózgową i na nasz mózg.
Kiedy powtarzamy tę konkretną mantrę, tak jak powiedziałam wcześniej, kilkanaście lub kilkaset razy, to cały czas będziemy stymulować dokładnie to miejsce i daną reakcję. Na przykład mantra Har jest to mantra, która stymuluje u nas trzecią czakrę, czyli taką siłę woli i też taki dobrobyt, kontrolę w naszym życiu. Więc kiedy powtórzysz tę mantrę Har, Har, Har przez 5 czy 10 minut, to będzie to bardzo wpływało właśnie na Twoją siłę woli, na Twoją trzecią czakrę. I tak samo będą działały wszystkie inne mantry.
Czy mantra to modlitwa? Czy mantry to zaklęcia?
Za chwilkę Wam opowiem więcej o różnych innych mantrach, jak na nas działają, ale właśnie każda mantra ma takie swoje znaczenie. Niektóre osoby boją się mantr, dlatego że te mantry kojarzą nam się z modlitwami. Wiele osób boi się tych wszystkich rzeczy, dlatego że w naszej kulturze zostaliśmy nauczeni, w religii katolickiej, że nie możemy wypowiadać innych modlitw i kiedy słyszymy mantry, to boimy się, że te mantry to są jakieś modlitwy, które blokują albo są przeciwne modlitwom religii katolickiej.
Tak naprawdę modlitwy wypowiadane przez nas też będą miały taki sens, natomiast mantry nie są święte, nie są stricte modlitwami i nie musimy się obawiać, bo mantry nigdy, ale naprawdę nigdy, nie działają negatywnie. To jest jedno z pytań, które często dostaję od Was. Pytacie, czy ta mantra może na mnie źle podziałać? Czy jakoś dziwnie się poczuję po tej mantrze? Czy coś jest nie tak? Czy to jest jakieś zaklęcie?
Więc powtarzam zawsze, że mantry w jodze kundalini są to mantry, które zawsze na nas działają pozytywnie. I mimo że czasami tę mantrę wypowiadamy nieprawidłowo, dlatego że wiadomo – one są w języku gurmukhi czy sanskryt – czasami jest nam trudno się nauczyć od początku odpowiedniej wymowy, to mimo to nie mają prawa zadziałać na nas negatywnie. Najwyżej po prostu będą miały troszeczkę mniejszą moc.
Jak prawidłowo wypowiadać mantry?
I właśnie, tutaj już przeskoczę troszeczkę, ale powiem tylko o tym, jak bardzo ważna jest umiejętność, czy nawet znajomość wypowiadania mantry. Dlatego, że tak jak powiedziałam przed chwileczką, to zupełnie inną będzie miało moc. Gdy te mantry będziemy powtarzać poprawnie, wtedy naprawdę poczujemy ich efekt. Wiem, że one są trudne, ale warto poświęcić trochę uwagi i nauczyć się odpowiedniej wymowy.
Jedną bardzo ważną rzeczą w wypowiadaniu mantr jest też, tak jak powiedziałam wcześniej, znajomość ich znaczenia, czyli jakby mamy tę projekcję, bo wiemy, że ta konkretna mantra otwiera u nas czakrę serca. Czyli, kiedy ją wypowiadamy, łączymy też się z naszą czakrą serca i działa to podwójnie nie tylko jakby fizjologicznie, dotykając tej meridiany, ale też działamy z naszej czakry serca na przykład. Bo oczywiście są tysiące różnych mantr, które będą miały inne znaczenie i będą miały swoją inną projekcję.
Mantry też powinny być wypowiadane w określony sposób. Tutaj bardzo ważny jest nauczyciel, który Tobą pokieruje. Czyli, na przykład, jeżeli jest dana krija czy medytacja, to w tej danej kriji i medytacji wypowiadamy w taki, a nie inny sposób mantrę, czyli ona musi mieć swój rytm czy ton, czy nawet głośność, bo niektóre mantry będziemy mówić na głos, niektóre mantry szeptem, niektóre tylko w umyśle.
I też często tutaj powtarza się pytanie, bo mantry, szczególnie te mantry w jodze kundalini, są wykorzystywane przez wielu artystów i są pięknie, można powiedzieć, otoczone muzyką, także pięknie je słyszymy. I czasami możemy wybrać sobie naprawdę mantrę, czy wykonawcę tej mantry tak, że ona działa jeszcze bardziej. I to jest piękne. Ale też zdarzyło mi się, że niektóre mantry, które były określone ściśle w medytacji, że mają być na przykład wypowiadane monotonnie, a ktoś z Was wybierał sobie artystę, który daną mantrę śpiewał jakoś właśnie artystycznie, to już w tym momencie ta mantra zmieniała swoje znaczenie, swoją moc. Nie to, że była dla nas zła czy na nas działała źle, ale właśnie nie miała już takiej mocy, jaką miałaby, gdyby była wypowiadana w taki sposób, jak powinna.
Kiedy można słuchać mantr?
I to dotyczy tylko konkretnych medytacji czy kriji. Czyli, jeżeli śpiewasz sobie mantry w samochodzie, jeżeli po prostu czujesz, że tę mantrę uwielbiasz, (na przykład wykonawca Jai Jagdish czy Snatam Kaur, jest wielu wykonawców mantr, którzy śpiewają pięknie), i może ta mantra przez nich śpiewana być wykorzystana do danej medytacji, bo jest na przykład tak przez nich wykonana, jak jest to określone w kriji, ale może też nie – ale to nie oznacza, że masz nigdy jej nie słuchać. Bo kiedy jesteś po medytacji czy po kriji w ciągu dnia, w samochodzie, podczas gotowania, słuchasz jej sobie w domu – to możesz słuchać jej, w jakikolwiek sposób jest wykonana przez Twojego ulubionego wykonawcę. I ja do tego tutaj Ciebie namawiam, dlatego że ja ostatnio odkryłam właśnie słuchanie mantr np. podczas przygotowywania posiłków. Nie wiem, czy to jest tylko moja sugestia psychologiczna, ale ja czuję i wierzę, że te posiłki mają zupełnie inną moc. Tak samo śpiewanie mantr podczas jazdy samochodem, czy np. rano, kiedy wstaniesz, cała Twoja rodzina szykuje się do szkoły, do pracy. Jeżeli im to odpowiada, to właśnie puszczaj mantry, bo zupełnie będą miały inne nastawienie te osoby właśnie w ciągu dnia.
Nawet moja mama ostatnio powiedziała mi, że słuchając mantr, czuje zupełnie inne emocje i naprawdę, mimo na przykład, że była czasami smutna czy troszkę zła, to kilka minut posłuchania mantry zupełnie zmieniło jej nastawienie. Więc na pewno coś w tym jest. Mantry mają taką moc, że mogą zlikwidować taką wstępną depresję, czyli np. jeżeli czujemy się źle, czujemy smutek, to tak jak powiedziałam wcześniej, moja mama puszczała sobie mantry i od razu poczuła się inaczej.
Co dają mantry?
Mantry wzbudzają w nas różne emocje, np. emocje współczucia, miłości, radości. Mantry też wzmacniają naszą intuicję. Intuicja jest takim narzędziem, które każdy z nas ma i naprawdę byłoby niesamowicie, byłoby świetnie, gdybyśmy wszyscy z tej intuicji korzystali. I właśnie dzięki mantrze możesz wzmocnić, obudzić swoją intuicję.
Mantry też dają nam poczucie pewności siebie. Nie wiem, jak to działa (to znaczy wiem, bo to działa na pewno na tę pierwszą czakrę), ale są mantry, które jeśli kilka razy je powtórzysz: zaśpiewasz czy posłuchasz, to zupełnie masz inne poczucie swojej wartości i poczucie pewności siebie.
Mantry wzbudzają w nas radość, też takie emocje łagodności, uspokajają. Niektóre mantry będą likwidowały lęk czy strach, czy stres. Także warto zagłębić się w znaczenie mantr i właśnie znaleźć sobie mantrę, która Tobie będzie odpowiadała.
Wiem, że w wielu różnych tradycjach jogi niektórzy mają swoją własną mantrę daną przez nauczyciela. W jodze kundalini nie ma takiej tradycji, abyśmy te mantry dostawali od naszego guru czy nauczyciela. Ale mimo wszystko wiem, że wiele osób znajduje swoją ulubioną mantrę i ta mantra przez nich nazwana jest Moja Mantra. Ja też znalazłam swoją mantrę, którą uwielbiam, ale to nie jest powiedziane, że tylko mogę medytować właśnie z tą mantrą, bo medytacje, które ja praktykuję, mają bardzo dużo różnych mantr.
Mantry a medytacja
No właśnie, mantra też wykorzystywana jest często w medytacjach i dzięki temu łatwiej nam jest medytować, bo skupiamy się na słowach mantry, powtarzamy tę mantrę, więc w odróżnieniu od takich medytacji, kiedy jesteśmy w zupełnej ciszy, kiedy siedzimy i musimy po prostu być w ciszy i skupiać się, żeby nie myśleć, to mantra nam w tym pomaga, bo kiedy powtarzasz tę mantrę kolejny raz, setny raz, no to nie myślisz o niebieskich migdałach, tylko myślisz o tym słowie.
Także tutaj też polecam wszystkim osobom, które są początkujące w medytacji, aby właśnie wykorzystały medytację z mantrami. I teraz bardzo ważna rzecz: aby ta mantra, czy ta medytacja z mantrą była efektywna, to tak, jak wspomniałam wcześniej, ściśle trzymamy się wskazówek wypowiadania tej mantry w danej medytacji czy kriji. Czyli, jeżeli w danej medytacji czy kriji wskazane jest, aby mantra była wypowiadana monotonnie, to wypowiadasz ją w taki, a nie inny sposób lub szukasz sobie wykonawcy, który tak będzie intonował tę mantrę. I tak jak powiedziałam wcześniej, po medytacji czy po kriji, możesz słuchać sobie tej mantry w taki sposób, jaki chcesz, ale ważne jest, żeby podczas medytacji i kriji słuchać wskazówek i tak, jak jest to wskazane.
Druga ważna rzecz to projekcja – czyli znasz znaczenie mantry, więc także znaczenie swojej medytacji. I kiedy wypowiadamy tę mantrę, to nie odklepujemy jej po to, żeby ją powiedzieć, tylko czujemy, jak ona na nas działa. Tak jak mówiłam wcześniej, nieważne jest jej dosłowne tłumaczenie, ale ważna jest znajomość znaczenie tej mantry. Jedną rzeczą, która będzie bardzo ważna podczas medytacji z mantrą, jest umiejętność, znajomość wypowiadania danej mantry. O tym też mówiłam wcześniej. Także warto poświęcić troszeczkę czasu, aby nauczyć się wymowy.
Na szczęście nie wszystkie mantry są tak skomplikowane, ale te skomplikowane – wiem, bo sama też praktykowałam – uwierz mi, w pewnym momencie wchodzą w głowę i wypowiadasz je perfekcyjnie. Ale poświęć na to troszeczkę czasu.
Mantry a czakry
Jeszcze inną wskazówką, którą Ci tutaj dam, to jest wypowiadanie mantr z poczuciem trzeciej i piątej czakry. Co to oznacza? Trzecia czakra jest to taki nasz środek w ciele, z brzucha. I kiedy poczujesz tam właśnie siłę w środku, to ta mantra zupełnie inaczej będzie brzmiała. Zauważ to, kiedy poczujesz, kiedy leciutko wciągasz brzuch, to jest leciutka uddiyana bandha, to ta mantra będzie miała zupełnie inną moc.
Natomiast piąta czakra jest często stymulowana poprzez śpiewanie mantr. I też poczuj, jak właśnie ta wibracja, drganie Twojego gardła, będą miały wpływ na Twoją piątą czakrę. A piąta czakra to nic innego, jak właśnie projekcja nasza, nasza komunikacja, która polega na tym, że coś mówimy, czy słuchamy, z serca, z taką naprawdę wielką siłą.
Mantry w jodze kundalini
I na zakończenie powiem troszeczkę o kilku mantrach takich charakterystycznych w jodze kundalini, czyli na przykład mantra Adi Mantra Ong Namo Guru Dev Namo, skłaniam się do mojego wewnętrznego nauczyciela, mojej mądrości. Jest to mantra, którą śpiewamy czy intonujemy na początku zajęć. Ja bardzo lubię tę mantrę, dlatego że dla mnie ta mantra ma takie znaczenie, że gdy ją śpiewam, to czuję, że mój wewnętrzny głos, czy nauczyciel, moja mądrość, pokieruje mnie podczas konkretnej medytacji i kriji w taki sposób, abym otrzymała to, czego potrzebuję.
Inna mantra, która kończy praktykę, Sat Nam, to jest taka troszeczkę nasza deklaracja tego, że jestem prawdą, chcę słuchać mojego serca, chcę być autentyczna.
Inna mantra, którą już wspomniałam wcześniej, mantra Har, siła woli czy dobrobyt. Czyli czujemy też taką właśnie naszą siłę, bo śpiewamy ją bardzo z naszego środka.
Inna charakterystyczna mantra, Sa Ta Na Ma, jest to mantra, która przypomina nam i daje nam świadomość, że żyjemy w cyklu. „Sa” oznacza nieskończoność, kosmos. „Ta” oznacza życie. „Na” to znaczy transformacja lub śmierć. „Ma” – odrodzenie. Więc kiedy intonujemy tę mantrę Sa Ta Na Ma, cały czas żyjemy, czy jesteśmy w takiej świadomości życia w cyklu, że nasze życie to jest cykl, nasza dusza jest nieśmiertelna.
Bardzo często podczas wypowiadania mantr też stosujemy mudry. Mudry to są pozycje naszych rąk, sposób, w jaki dotykamy naszych palców. Ale o tym opowiem w innym podcaście.
Inna jeszcze mantra, o którą często pytacie, to jest mantra Wahe Guru. Pytacie, co oznacza ta mantra. Więc jest to mantra, która mówi o tym, że kiedy praktykujemy jogę, medytację, kiedy pracujemy ze swoim rozwojem wewnętrznym, to przechodzimy z ciemności w jasność. Dosłownie „wahe” to znaczy takie wow, jestem w ekstazie. „Guru” to znaczy z ciemności w jasność – „gu” oznacza ciemność, „ru” jasność. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie wypowiedzenie tej mantry z akcentem, aby „gu” było krótkie, a „ru” było długie, bo to chcemy nasilić: aby ta ciemność była krótka, ale chcemy wejść na wieczność do jasności.
Jest też jedna mantra, która jest niesamowitą mantrą – wiem, że też jedną z Waszych ulubionych.
Ek Ong Kar Sat Gur Prasad Ek On Kar. I to jest jedyna mantra w jodze kundalini, w której bardzo ważne jest jej dobre wypowiedzenie, poprawne wypowiadanie tej mantry. Jest to mantra, która też potrzebuje nastawienia naszego, pozytywnego nastawienia. Jest to mantra, która zmienia negatywną energię na pozytywną. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykorzystywać ją w taki pozytywny sposób i wypowiadać ją poprawnie. Tutaj namawiam Was, abyście posłuchali tej mantry, którą uwielbiam i która jest przepiękna, w wykonaniu właśnie Jai Jagdish.
Niektóre mantry tak wpływają też na nasz mózg, że odblokowują jakieś nasze traumy, podświadomość. W naszej podświadomości mamy wiele takich blokad i kiedy śpiewamy konkretnie mantrę, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ta mantra wypowiadana tysiąc albo chociaż sto razy, będzie je krok po kroku odblokowywała.
Dlatego też medytacje z mantrami – i w ogóle medytacje – praktykujemy przez konkretną ilość dni, codziennie, bardzo regularnie. Bo właśnie tak na nas ma to działać. Jeżeli przerwiemy medytację czy praktykę jakiejś konkretnej mantry, czy medytacji, to może być za długi okres, kiedy nasz mózg nie będzie, czy nasza podświadomość nie będzie stymulowana, bo ma być stymulowana właśnie w określonym rytmie i w określony sposób.
Co warto wiedzieć o mantrach – podsumowanie
Mam nadzieję, że troszeczkę Cię zainspirowałam i zachęciłam do słuchania mantr, do poznania kolekcji biblioteki mantr. Naprawdę, one są cudowne. Jeżeli chcesz, ja mam zbiór mantr na moim kanale na Spotify, gdzie znajdziesz mnie właśnie mantry.
Zresztą też na Instagramie bardzo często opowiadam o różnych mantrach, także zapraszam Cię też na moje konto na Instagramie, gdzie dowiesz się o różnych mantrach.
Dziękuję Ci za dzisiejszą uwagę, za to, że do tej pory jeszcze tutaj jesteś i słuchasz mojego podcastu. Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie o mantry, to napisz, proszę, w komentarzu, daj mi znać.
Ja powiem Wam też, że mam znajomą koleżankę joginkę, wykonawczynię mantr, co prawda nie po polsku – po angielsku, ale mam taką ochotę też zaprosić ją na następny odcinek podcastu, aby opowiedziała troszeczkę więcej o mantrach, bo ona jako wykonawczyni, artystka, naprawdę jeszcze bardziej czuje te mantry.
Także już teraz zapraszam Was na następny podcast, który niebawem mam nadzieję, nagram z Violą o mantrach.
A na dzisiaj dziękuję. Sat Nam.
Podcast znajdziesz na platformach:
0 komentarzy