Ostatnio często otrzymywałam pytanie o widoczne na moich filmach mandale. Postanowiłam Wam o nich trochę opowiedzieć. Dokładnie czym jest mandala, jakie jest działanie mandali, skąd się wywodzą.
Mandale na pewno możesz kojarzyć z różnych kolorowanek dla dorosłych. Ostatnio stały się bardzo popularne właśnie z tego względu. Są wydawane nawet całe książki z kolorowankami mandali. Mają one działanie uspokajające.
Czym jest mandala?
Słowo “mandala” pochodzi z sanskrytu i jej dosłowne znaczenie to “krąg”, dlatego jak możemy zauważyć nawet w większości kolorowanek, są to wzory w okręgu. Mandala to bardzo ważny religijny symbol w hinduizmie i buddyzmie. Symbol ten oznacza wszechświat i jest wykorzystywany do wielu różnych rytuałów religijnych, przez co również jest krytykowany przez Kościół Katolicki. Często mandala jest stosowana w praktyce wadżrajany, czyli jest bezpośrednio związana z tantrycznym buddyzmem.
Pierwsze Mandale pojawiły się już koło VIII wieku w Tybecie. Przedstawiały one bardzo harmonijne połączenie koła i kwadratu, co przez wielu było uznawane jako symbol ludzkiego życia. To jakby wyobrazić sobie człowieka, który jest środkiem całego świata, a cała reszta, czyli koło życia otacza go w pełnej harmonii i idealnych proporcjach.
Co symbolizuje mandala?
Obecnie możemy się spotkać z ogromną ilością wzorów i wariacji, jeśli chodzi o mandale. Natomiast mimo dostępności tych wzorów ich znaczenie i symbolika pozostają takie same. W kulturze buddyjskiej mandala to połączenie koła i kwadratu. W tym przypadku kwadrat jest związany z życiem człowieka na ziemii oraz nim samym, natomiast koło to nieskończoność, niebo, transcendencja.
Każdy z tych wzorów ma punkt centralny, który we wzorze stanowi zarówno koniec jak i początek całego układu. Dlatego właśnie te wzory są tak bardzo popularne w formie kolorowanek – ponieważ każda osoba może zrobić to na swój własny, indywidualny sposób, ale nadal pozostać w pełnej harmonii. Takie kolorowanie pomaga rozwijać wyobraźnię, wyciszać i działać relaksująco. Bardzo często jest również porównywane do swoistego rodzaju medytacji, ponieważ mnisi buddyjscy wykonują właśnie Mandale w ramach medytacji.
Konstrukcja mandali
Mimo że cały proces twórczy zależy od osoby, która wykonuje mandalę, to w większości całość opiera się na pewnych schematach. Mandala przede wszystkim jest zawsze okrągła, chociaż w środku może zawierać dowolną ilość kształtów. Mogą to być kwadraty, trójkąty, różne zwierzęta, elementy przyrody, kwiaty. Dzięki temu ilość kombinacji jest dowolna oraz nieskończona – każda osoba może mandalę odczytywać inaczej, ale również wyobrażać ją sobie w inny sposób.
Jakie są rodzaje mandali?
Wiele mandali przypisuje się do konkretnych stref naszego życia. Część z nich sprzyja medytacji, część odgania złe duchy, część wspiera związki. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje mandali?
- Mandala harmonizująca – zajmuje się uspokajaniem i wyciszeniem
- Mandala oczyszczająca – pomaga w pozbyciu się blokad, zniesieniu negatywnych emocji czy opanowaniu własnych lęków
- Mandala miłości – sprawia, że związki są trwalsze, uczucia silniejsze
- Mandala wzmacniająca – motywuje do życia, pomaga realizować założone przez siebie cele, ale również pomaga znaleźć i wyznaczyć te cele
- Mandala prosperity – pomaga odnosić sukcesy na polu biznesowych, wspiera działalności, pomaga przejść z łatwością przez trudy bycia przedsiębiorcą.
Czy mandale są połączone z czakrami?
Kolorowe wzory, które widujemy są powiązane z czakrami. Jak już pewnie wiesz, każda z czakr odpowiada za inną sferę i ma swój własny kolor. Dlatego też wiele osób łączy mandale z czakrami, ze względu na ich kolorystyczną symbolikę.
Więcej o czakrach możecie przeczytać w artykule: Praca z czakrami
Pomocny może być również film, w którym przedstawiam medytacje dla wszystkich czakr, który mam na swoim kanale:
W wierze buddyjskiej jest założenie, że trudności oraz zaburzenia pracy naszego ciała czy organizmu również są spowodowane zablokowaniem którejś (lub wszystkich) czakr. Dlatego też mandale pomagają nam usunąć pewne ograniczenia i odblokować czakry.
Czakra korony, która znajduje się na wierzchołku głowy, stanowi element połączenia z wszechświatem i jest symbolizowana przez kolor fioletowy. Błękitny natomiast to kolor czakry trzeciego oka, która ma swoje korzenie w świadomości duchowej oraz wyobraźni. Kolor żółty symbolizuje czakrę splotu słonecznego, która odpowiedzialna jest za niezależność i samoświadomość. Piękna zieleń odnosi się do czakry serca związanej bezpośrednio z bezinteresowną miłością do drugiego człowieka. Czerwony to sfera namiętności i za tę sferę odpowiedzialna jest czakra bazowa, znajdująca się u podstawy kręgosłupa. Na nasze poczucie własnej wartości wpływa kolor pomarańczowy bezpośrednio związany z czakrą pępka.
W czym pomaga mandala?
Rysowanie czy kolorowanie mandali jest bardzo pomocne w procesie uspokajania się, medytacji. Sprawia, że stajemy się spokojniejsi, wchodzimy w drogę relaksacji. Ostatnio Mandale zostały spopularyzowane jako środek terapeutyczny. Szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung zajmował się studiowaniem mandali z różnych kultur. Odkrył również, że mają one wspólne cechy – otoczone figurą geometryczną, zaczynają się od środka, a wszystko inne może być dowolne.
Ostatnio zostałam zapytana o to na filmie Q&A, który możecie znaleźć tutaj i zobaczyć przy okazji moją mandalę:
O czakrach możecie również poczytać w mojej książce Podróż po czakrach dostępnej w moim sklepie.
Czy mandala może służyć do medytacji?
Oczywiście! To doskonały sposób na osiągnięcie skupienia. Mająca postać okręgu bez wyraźnego początku i końca figura ułatwia osiągnięcie spokoju wewnątrz. Wpatrywanie się w nią jest skutecznym sposobem na osiągnięcie najwyższego spokoju i osiągnięcie doskonałości w różnego typu praktykach i ceremoniach, takich jak joga.
Wizualizacja przy pomocy mandali jest techniką zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Choć ma ona korzenie hinduistyczne, to obecnie używana jest w wielu środowiskach a tysiące osób nie wątpią w jej skuteczność. Wystarczy mata, spokojne miejsce zapewniające poczucie bezpieczeństwa i odcinające od tego, co dzieje się na zewnątrz – i już możesz osiągnąć równowagę, koncentrując się na postrzeganiu kolejnych elementów skomplikowanego wzoru.
0 komentarzy