Joga Kundalini to jedna z najbardziej mistycznych odmian jogi. Łączy ona w sobie wszystkie techniki oddziaływania na ciało oraz umysł. Wśród nich są ćwiczenia oddechowe, fizyczne, medytacje, mudry czy mantry. Ich zadaniem jest zharmonizowanie wewnętrznych czakr i ich pobudzenie.
Czy joga kundalini jest bezpieczna?
Jak najbardziej! Tak naprawdę praktykując jogę kundalini pobudzasz do działania swoją siłę życiową, co jest jak najbardziej bezpieczne! Ważne jest, aby na początku stosować się do porad swojego nauczyciela lub nawet wziąć kilka lekcji z jego udziałem. Prawidłowe techniki pozwolą Ci szybciej i bez żadnego szwanku opanować i rozwijać swoją technikę, co jest bardzo ważne. Podczas jogi kundalini poznajesz siebie – swoje wnętrze, swoje pragnienia. Jest to połączenie ciała, umysłu, oddechu i świadomości. Dlatego też bardzo często Joga Kundalini jest nazywana jogą świadomości – ponieważ praktykując ją, poznajesz siebie od środka. Więcej o jodze kundalini możesz przeczytaj tutaj: Kilka faktów o jodze kundalini.
Czy każdy może praktykować jogę kundalini?
Jednym z najważniejszych elementów jogi kundalini są mantry. Nie byłoby praktyki jogi kundalini gdyby nie one. Mantry są obecne w każdej praktyce już od początku, bowiem każda z nich zaczyna się Adi Mantrą – Ong Namo Guru Dev Namo. Na koniec zawsze śpiewamy mantrę Sat Nam. Joga Kundalini jest na tyle cudowna, że każdy może zacząć z nią praktykę. Nie ma tutaj wielu rygorystycznych zasad, nie ma nakazów, zakazów. Głównie jest to poznanie siebie w głębi. Ta metoda jest tak naprawdę przeznaczona dla wszystkich. Jeśli mieszkasz w większym mieście, to możesz zauważyć, że zajęcia z jogi kundalini są prowadzone dla praktycznie każdej grupy wiekowej. I naprawdę biorą w niej udział nie tylko osoby z różnych grup wiekowych, ale również o bardzo różnym wyglądzie czy charakterze. Aby zacząć swoją przygodę z jogą kundalini wcale nie musisz być wysportowany, rozciągnięty, ćwiczyć 5 razy w tygodniu. Wszystko przyjdzie z czasem.
Czy joga kundalini może być praktykowana przez dzieci?
Tak, oczywiście! Nic nie staje na przeszkodzie, aby już dzieci mogły rozpocząć praktykę. Trudniejsze pozycje, medytacje można odłożyć dla starszych dzieci, nastolatków, jednak dzieci już od najmłodszych lat mogą próbować swoich sił w jogą kundalini. Tak naprawdę joga dla dzieci powinna być zabawą – wiadomo, że mniejsze dzieciaczki nie będą w stanie wykonać wszystkich asan czy cytować mantr. Jednak będą uczyły się już nawyku praktykowania. Niektóre pozycje można uprosić dla dzieci. W pokazaniu dziecku właśnie jogi od najmłodszych lat sprawiamy, że będą mogli radzić sobie ze swoimi problemami, będą znały siebie od środa, będą znały swoją wartość. Dodatkowym atutem, który przemawia za uczeniem dziecka jogi i praktyką razem z nim jest fakt, że uczy ona dziecko cierpliwości. Nie ma tutaj szybkich i spektakularnych efektów, jakich dzieci spodziewają się już po pierwszej próbie.
Joga kundalini i zalety praktykowania jej przez dzieci:
- Nauka cierpliwości nie tylko względem siebie, ale również względem innych osób. Dzieci czują intuicyjnie, że muszą pewne rzeczy robić wolniej, uspokoić swój oddech, wejść w głąb siebie. Nie jest to sprint, to jest daleki maraton.
- Joga pomaga dzieciom uspokoić ich umysły i ciała. Dzieci są w ciągłym ruchu – biegają na zajęcia, z zajęć, za piłką, za psem, za rodzeństwem. Mają ruch na co dzień w większym stopniu niż dorośli. Dlatego joga pozwala im usiąść na chwilę, pozwolić sobie na wyciszenie
- Poznają i akceptują swoje różnice. Dzięki temu, że dzieci mogą praktykować jogę bez względu na wiek, w grupie mogą się znaleźć dzieci 5 letnie lub np. 10 letnie. Wiek nie przeszkadza im w nawiązywaniu znajomości. Uczą się widząc jak inne dzieci praktykują, medytują, czerpiąc z tego głęboką naukę.
- Joga pozwala na poznanie siebie, swojego ciała, swojego umysłu. Pozwala dziecku na poznanie swojego ja najwcześniej jak to możliwe.
0 komentarzy