Praktyka Jogi Kundalini nie jest trudna. Nie ma w niej wielu ograniczających zasad.
Medytacja w Jodze Kundalini jest bardzo ważna. Samo działanie medytacji pomaga nam ćwiczyć umysł. Systematyczna praktyka pomaga kontrolować umysł, tak, aby to właśnie nam służył.
Praktyka – jakie płyną z niej korzyści?
Wykreowanie odpowiedniego nawyku zawsze trwa, jednak jak już uda nam się tego dokonać, to jesteśmy szczęśliwi. Zły nawet potrafi mocno zmienić nasze życie na gorsze, nie chcąc ustąpić. Dlatego warto praktykować dobre nawyki od samego początku. Jednym z takich dobrych nawyków jest właśnie praktyka. Pomaga nam przełamywać te złe nawyki i oczyszcza nasz umysł – pozwala mu cieszyć się dniem dzisiejszym.
Kiedy najlepiej medytować?
Praktyka ma służyć przede wszystkim Tobie. Co oznacza, że to od Ciebie zależy, jaka godzina działa na Ciebie najlepiej. Możesz medytować rano, wieczorem, w ciągu dnia, przed pracą, po pracy, w czasie przerwy w pracy. Ta pora dnia powinna odpowiadać Twojemu stylowi życia oraz dobowemu rytmowi. W jodze kundalini uważa się, że na 2,5 godziny przed wschodem słońca (czyli między 4 a 7 rano) jest najlepszy moment na medytację. Dlaczego? Ponieważ to jest moment przed wschodem słońca – natura budzi się do życia, jest cicho, spokojnie, myśli mogą płynąć swobodnie bez żadnego problemu, nikt o tej godzinie nie zapuka do Twych drzwi. Drugą porą dobrą na medytację jest czas przed zachodem słońca – (te same godziny tylko popołudniowe). Tutaj wszystko się uspokaja, natura przygotowuje się do nocy.
Jest również wspomniane, że odpowiednią porą jest moment przed pójściem spać. Jeśli chcesz się wyciszyć po całym dniu, ukoić myśli, to idealny moment.
Wiele też na temat czakr oraz jak pokochać swoje życie z Jogą Kundalini przeczytasz w mojej książce – Podróż po czakrach.
Praktyka – gdzie najlepiej to robić?
Pomyśl o miejscu, w którym masz spokój i ciszę. Takim, w którym nawet kot nie przybiegnie w trakcie, aby chwilę pomiauczeć. Masz takie miejsce? To idealnie, ponieważ ono sprawdzi się najlepiej. Warto też zadbać o odpowiedni nastrój – niektórzy palą świeczki, zasłaniają okna, puszczają odpowiednią muzykę czy nawet siadają na ulubionym kocu.
Czy można jeść przed medytacją?
W Jodze Kundalini nie ma specjalistycznych wytycznych. Warto nie robić tego po obfitym posiłku, kiedy będziesz się czuć ciężka i obrzmiała. Natomiast jeśli niedawno piłaś wodę czy zjadłaś coś lekkiego, to nie będzie to przeciwwskazaniem do medytacji. Podczas praktyki nie wyginamy swoich ciał w bardzo trudne pozy, dlatego niewielki posiłek nie powinien przeszkadzać w praktyce. Pamiętaj jednak o tym, że to Ty musisz się dobrze czuć. Bycie głodnym również nie będzie pomagało w oczyszczeniu umysłu, bo jedyne o czym będziesz myśleć, to napełnienie swojego żołądka.
Czy można jeść po medytacji?
Tak, w Jodze Kundalini od razu po medytacji, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, możesz jeść i pić. Nie ku temu żadnych reguł, które by zakazywały od razu jedzenia czy picia. Nie ma również żadnej dolnej czy górnej granicy, którą należy odczekać.
Masz ochotę zgłębić więcej informacji o medytacji, czakrach czy Jodze Kundalini? Wejdź na mój blog czy kanał na YouTube i poznaj mnie.
0 komentarzy