Skoro tu trafiłaś, to znaczy, że zainteresowałaś się jogą kundalini. Być może od jakiegoś czasu czytasz informacje na jej temat w internecie, oglądasz dostępne materiały i czujesz, że chciałabyś spróbować praktyki, ale coś Cię przed tym blokuje. Nie wiesz dokładnie, jak praktyka jogi kundalini będzie wyglądać, jak będziesz się podczas niej czuła, ile będzie trwać i czy Ci się zwyczajnie spodoba. Dlatego dzisiaj dostaniesz ode mnie kilka wskazówek, jak rozpocząć praktykę.
Czym jest joga kundalini?
Joga kundalini nazywana jest także jogą świadomości. To jeden z rodzajów jogi, który szczególnie mocno stawia na poznanie samego siebie, swojej duszy i na rozwój osobisty. Pozwala osiągnąć równowagę pomiędzy ciałem, umysłem i duszą, bo słowo joga oznacza właśnie „zjednoczenie”.
Joga kundalini skupia się na pobudzeniu energii kundalini, która drzemie w każdym z nas. To energia, którą otrzymujemy podczas narodzin. Jest ona uśpiona, a możemy ją aktywować poprzez praktykę i medytację, oczyszczanie blokad oraz pracę z czakrami. Dzięki temu mamy więcej energii, działamy szybciej i efektywniej, po prostu lepiej.
Joga kundalini świetnie wpływa na kondycję ciała. Dzięki regularnej praktyce zwiększysz mobilność stawów, rozciągniesz swoje mięśnie, poprawisz elastyczność, podkręcisz metabolizm i zadbasz o prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Praktyka jogi kundalini zadba również o wyciszenie organizmu i obniżenie poziomu stresu, dzięki czemu uspokoisz swoje emocje i łatwiej będzie Ci mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.
Praktyka jogi kundalini — jak przełamać obawy i trudności?
Wiesz już, czym jest joga kundalini, czas więc porozmawiać o obawach, jakie Ci towarzyszą i które mogą powstrzymywać Cię przed rozpoczęciem praktyki.
1. Poznaj to, co nieznane
Wszystko, co nieznane wydaje się nam tajemnicze, trudne i skomplikowane. Dlatego pierwszym krokiem jest poznanie jogi kundalini. Dowiedz się, jak wygląda ta praktyka, co wchodzi w jej skład, jak przebiega. Poznaj podstawowe pozycje i to, jak je prawidłowo wykonywać. Zapoznaj się z mantrami, które śpiewamy w trakcie praktyki jogi kundalini. Gdy opanujesz podstawy, wszystko będzie wydawało się prostsze.
Jest tylko jedna ważna rzecz — zwróć uwagę na źródło, z którego czerpiesz wiedzę, by mieć pewność, że to są prawidłowe informacje. Gdzie taką właściwą wiedzę znaleźć? Odpowiem na końcu artykułu.
2. Daj sobie czas
Pozwól sobie na testowanie i sprawdzanie, co jest dla Ciebie dobre. To, że teraz postanowisz praktykować jogę kundalini, nie oznacza, że masz to robić już do końca życia i że zobowiązujesz się na zawsze. Wiele osób obawia się takich deklaracji i dlatego nawet nie próbują, przez co nie dają sobie szansy, by wpuścić coś nowego do swojego życia.
Możesz sprawdzić, czy praktyka jogi kundalini jest dla Ciebie. Wyznacz sobie czas na testy. Jeśli po tym czasie uznasz, że jednak nie, to nic się nie stanie, możesz dalej szukać swojej drogi. Jestem jednak przekonana, że w większości przypadków, gdy poczujesz i zauważysz korzystne zmiany, które gwarantuje ta praktyka, zapragniesz, by została w Twoim życiu na zawsze.
3. Nie zakładaj z góry, że sobie nie poradzisz
Nigdy nie praktykowałam jogi, czy sobie poradzę? Tu podobnie — jeśli nie spróbujesz, to się nie przekonasz! Praktyka jogi kundalini złożona jest z odpowiednio dobranych pozycji, czyli asan. Mają one różny stopień zaawansowania, a łatwość ich wykonania zależy m.in. od kondycji Twojego ciała. Mogą być pozycje, które wydadzą Ci się łatwe, a dla kogoś innego będą trudne lub odwrotnie.
Jednak jeśli będziesz praktykować regularnie, to po jakimś czasie zauważysz, że Twoje ciało stało się elastyczne, giętkie, rozciągnięte i pozycje, które przychodziły Ci wcześniej z trudem, teraz wykonujesz z przyjemnością.
Pamiętaj też, że nic na siłę! Jeśli nie możesz wykonać danej pozycji, zastąp ją jej łatwiejszą wersją. Tu nie potrzebujesz nikogo udawać, możesz być w pełni sobą i zaakceptować, że czegoś nie możesz wykonać.
4. Przygotuj się odpowiednio
Przed praktyką jogi kundalini przebierz się w wygodny strój. Nie, nie musi to być ubranie w kolorze bieli, nie potrzebujesz też turbana, bo być może spotkałaś się gdzieś z takimi informacjami. Ważne jest to, by ubranie było po prostu wygodne, nie krępowało Twoich ruchów i nie utrudniało praktyki.
Dwie godziny przed praktyką nie jedz nic ciężkiego, bo po pierwsze trudno będzie Ci wykonywać pozycje, a po drugie Twoja energia skieruje się na układ trawienny. Jeśli czujesz, że potrzebujesz coś zjeść przed praktyką, niech to będzie coś lekkiego. Pij za to dużo wody, bo dzięki temu pomożesz organizmowi uwolnić się z toksyn.
Przed praktyką nie pij alkoholu, nie bierz również żadnych środków odurzających. Wydaje się to oczywiste, ale i tak lepiej o tym wspomnieć. Joga kundalini opiera się na zdrowej pracy z własnym ciałem. Przed w trakcie i po praktyce nie sięgamy po używki i inne dziwne rzeczy.
Zadbaj o bezpieczną praktykę. Jeśli jesteś w ciąży, przed rozpoczęciem praktyki skonsultuj się ze swoim lekarzem. Być może w Twoim przypadku lepsza będzie w tym czasie joga dla kobiet w ciąży. Jeśli masz miesiączkę, unikaj Oddechu Ognia, pozycji z uniesionymi w górę nogami, uciskających brzuch oraz wymagających większego wysiłku.
5. Zarezerwuj czas na praktykę
Często spotykam się z pytaniem — ile trwa praktyka jogi kundalini? Czy mogę praktykować, jeśli mam tak mało czasu? Praca, dzieci, dom, kiedy jeszcze znaleźć chwilę dla siebie, by rozłożyć matę? Najważniejsze jest to, żebyś uwierzyła (jeśli jeszcze tego nie czujesz), że Ty też jesteś ważna! Że Twoje potrzeby są równie istotne, jak potrzeby Twoich domowników czy innych bliskich Ci osób.
Jogę kundalini możesz praktykować o dowolnej porze dnia. Wybierz w swoim kalendarzu godzinę, która Ci pasuje i wpisz tam swoje spotkanie z jogą. Ja np. lubię praktykować rano, kiedy w domu panuje cisza, wszyscy jeszcze śpią. To jest mój ulubiony czas na praktykę.
Regularność w praktykowaniu jest ważna, ale praktyka nie oznacza, że trzeba codziennie spędzać 90 minut na macie. Oczywiście, jeśli masz czas i ochotę to super i zachęcam Cię do tego, ale jeśli Twój dzień wypełniony jest zadaniami od rana do wieczora, to znajdź chwilę na medytację. Taka medytacja w najkrótszej wersji trwa 3 minuty, a pomoże Ci się zatrzymać, zrelaksować, odprężyć i oczyścić głowę. Nie chcesz chyba powiedzieć, że nie jesteś w stanie znaleźć 3 minut w ciągu dnia dla siebie? No właśnie, bądźmy ze sobą szczere — pewne rzeczy to tylko wymówki.
Praktyka jogi kundalini — równowaga ciała, duszy i umysłu
Prawdziwe informacje o jodze kundalini znajdziesz oczywiście na moim blogu, stronie, YouTube i na moich kanałach w mediach społecznościowych. Jeśli jeszcze mnie nie obserwujesz, to zachęcam do zaobserwowania!
Zapraszam również do zapisania się do mojego newslettera i odebrania bezpłatnego kursu „Od czego zacząć praktykę jogi kundalini”, dzięki któremu zaczniesz swoją jogiczną podróż. By się zapisać i odebrać kurs, kliknij poniższą grafikę:
0 komentarzy