joga na depresję - Aga Bera
Kundalini joga pomaga w leczeniu depresji, kundalini joga z Agą Berą
kundalini joga, joga, medytacja, depresja, joga na depresję
1283
post-template-default,single,single-post,postid-1283,single-format-standard,cookies-not-set,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-12.1.1510928927,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,bridge-override,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

joga na depresję

kundalini joga na depresję, Aga Bera

joga na depresję

 

Depresja dolegliwość naszej cywilizacji to choroba która może pojawiać się krótkotrwale, powracając co jakiś czas lub atakuje klinicznie i wymagać opieki psychiatrycznej, czasem szpitalnej.

Predyspozycje do stanów depresyjnych możemy odziedziczyć genetycznie ale duży na nią wpływ ma nasz stan emocjonalny i zdrowotny.

Nadmiar informacji, stymulacji, ciągły bieg i rywalizacja powoduje, że  nasz organizm nie wytrzymuje tak przewlekłego stresu i wyłącza się. Stajemy się smutni, oziębli, odizolowani nie tylko od ludzi ale też od samych siebie.

Pierwszym symptomem często jest niechęć wyjścia z łóżka i wymigiwanie się od spotkań z ludźmi. Zamykamy się nie tylko w domu pod kołdrą ale również w sobie. Brak nam motywacji do życia i chęci do otrzymania jakiekolwiek pomocy.

 

Depresja często staje się uzależnieniem, które funkcjonuje to jak błędne koło. Nadmierny stres powoduje, że  nasz organizm blokuje się i wyłącza. Stajemy się otępieni i znieczuleni. Jesteśmy samotni, bo nawet brak nam kontaktu ze sobą. Depresja staje się “lekarstwem na stres”, bo nic nie czujemy, dlatego podświadomie nie chcemy z niej wyjść uzależniając się od tego stanu.

Czasem nadmiar stresu powoduje inny rodzaj obronny, trudny do rozpoznania, który również w konsekwencji powoduje depresję, nazywana zimną depresją. Osoba cierpiąca na zimną depresję, chcąc “wyłączyć się”, zaczyna nadmiernie stymulować się: nadmierną pracą, używkami  (którymi mogą być niepozorna kawa, drinki energetyczne lub np. sex), ekstremalnymi sportami lub innymi sztucznymi stymulantami energii, która wywoływana jest poprzez pobudzanie adrenaliny. Osoba taka popada w coraz większa depresję, często niewidoczną przez samego siebie i otoczenie, dlatego nazywaną zimną depresją.

 

Z jogicznego punktu widzenia depresja może być wywołana zaburzeniami w przebiegu energii w poszczególnych czakrach. Na przykład blokada energii w pierwszej czakrze to brak akceptacji swojego życia, w drugiej czakrze to nieumiejętność wyrażania uczuć, w  trzeciej to brak samooceny i poczucia swojej wartości, w czwartej czakrze serca ujawnia się poprzez brak miłości do samego siebie i do kontaktu ze sobą. W każdym z tych przypadków powodem są uczucia i depresja jest “metodą” na ich stłumienie.

 

Kundalini joga jest niesamowitym lekarstwem na depresję. Nazywana jogą świadomości, ponieważ podczas jej praktyki stajemy się nie tylko świadomi swojego ciała i oddechu ale również samego siebie, uczuć i emocji.

Depresja to odizolowanie się od siebie i brak odczuwania emocji. Joga natomiast to połączenie się ze sobą i zaakceptowanie własnych uczuć i emocji.

 

Poprzez praktykę kundalini jogi, stymulujemy pranę (energię życiową) w naszym organizmie, która równoważy system czakr, układ nerwowy wewnątrzwydzielniczy i hormonalny. Joga jest najlepszą metodą na pokochanie siebie i zaakceptowanie swojego życia.

Codzienna praktyka wzmacnia układ nerwowy, oczyszcza organizm z toksyn nie tylko fizycznych ale i emocjonalnych. Joga buduje samoocenę i poczucie własnych wartości.

Nie wiesz jak zacząć? Usiądź na podłodze, krześle lub sofie, zamknij oczy. Nastaw czas (na przykład w telefonie na 11 minut) i zacznij obserwować swój oddech. zacznij obserwować myśli i wszystko co się dzieje w Twoim organizmie. Może poczujesz, że coś swędzi, może coś zaboli –  zaakceptuj i obserwuj, wydłużając swój oddech. Zacznij liczyć do 4 kiedy bierzesz wdech i 4 przy wydechu.

No Comments

Post A Comment